Markizy – rodzaje i zastosowanie

Potrzebujesz prostego i niedrogiego rozwiązania, by osłonić balkon lub taras przed słońcem i deszczem? Dobrym wyborem będzie markiza. To rozwiązanie łączy w sobie cechy praktyczne, estetyczne i ekonomiczne.

Co to jest markiza

To pytanie może przynieść całkiem nieoczekiwane odpowiedzi, markiza bowiem niejedno ma imię. Może być na przykład… ciastkiem! Skupmy się jednak na markizach w rozumieniu ruchomych zadaszeń. W tym kontekście markiza jest rozkładanym dachem z tkaniny, zamocowanym na rozkładanej konstrukcji. Sterowanie markizą może odbywać się manualnie lub za pomocą pilota. W każdym przypadku markiza po złożeniu schowa się w kasecie i będzie praktycznie niewidoczna. Na co dzień nie ma potrzeby składania markizy, jednak trzeba to zrobić zawsze wtedy, gdy prognozy pogody przewidują silnie wiejące wiatry. Markizy są oparte na delikatnych konstrukcjach i silnych powiewów wiatru raczej nie przetrwają. Za to niestraszny im deszcz czy silne promieniowanie słoneczne.

Markizy balkonowe

To niewielki rodzaj zadaszenia ruchomego, służący do ochrony balkonu przed słońcem i deszczem. Stosuje się je zazwyczaj na balkonach położonych na ostatniej kondygnacji, gdzie brak jest jakiejkolwiek osłony, chociażby w postaci balkonu położonego piętro wyżej. Bardzo rzadko projekt budynku przewiduje zadaszenie najwyżej położonych balkonów. Markiza jest w tym momencie ratunkiem przed mocno świecącym słońcem lub padającym deszczem. Składa się i rozkłada automatycznie. Można stosować silnik elektryczny i sterowanie pilotem. Tradycyjna markiza balkonowa jest prostym kuponem materiału, czasem zakończonym ozdobną falbaną.

Markizy tarasowe

Od markiz balkonowych różnią się przede wszystkim rozmiarem. O ile markizy balkonowe siłą rzeczy są niewielkie, tak markizy tarasowe mogą osłaniać nawet 20m² powierzchni. Montuje się je w kasecie przymocowanej do ściany budynku, rzadziej do sufitu (zdarza się, że taras jest zadaszony tylko częściowo, wówczas do sufitu montuje się markizę jako przedłużenie zadaszenia). Markizy tarasowe choćby z racji wielkości poleca się montować z zasilaniem elektrycznym. Duży wybór pokryć materiałowych jest gwarancją, że markiza ładnie skomponuje się z budynkiem i stanie jego integralną częścią.

Markizy koszowe

Markizy koszowe wbrew pozorom nie służą do ochrony wszelkiego rodzaju koszy. W tym przypadku mowa o kształcie, nie zastosowaniu. O ile tradycyjne markizy tarasowe i balkonowe są prostym kuponem materiału, to markiza koszowa posiada coś w rodzaju bocznych ścian, także z tkaniny. Takie rozwiązanie ma być dodatkowym zabezpieczeniem przed bocznym wiatrem. Chroni też przed nawiewaniem opadów atmosferycznych. Markizy koszowe często spotyka się w restauracjach i nad wejściami do sklepów.

Markizy na ogród zimowy

Ogród zimowy charakteryzuje się szklanym pokryciem dachowym. W zimie jest to dość oczywiste, rośliny potrzebują światła, przez okna wpadnie ich za mało. Jednak już od wiosny do jesieni może zachodzić potrzeba chronienia kwiatów przed nadmiernym słońcem i nagrzaniem. Temu właśnie służą markizy na ogród zimowy. Są one montowane bezpośrednio pod szklanym dachem, na specjalnej konstrukcji, która umożliwia ich poziome rozwijanie. Markizy na ogród zimowy są sterowane automatycznie.

Markizy – rodzaje i zastosowanie
5 (100%) 1 vote

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here