Strona głównaPORADYNajpopularniejsze sposoby obróbki metali

Najpopularniejsze sposoby obróbki metali

Aby metal znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach, musi być poddany obróbce. Obróbka metali to procesy mające na celu zmianę kształtów, właściwości fizycznych i chemicznych, wymiarów metali.

Metale to pierwiastki występujące w przyrodzie, charakteryzujące się dobrym przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Do najpopularniejszych metali należą: złoto, srebro, miedź, rtęć, cez, żelazo, cyna i glin. Pierwiastki te najczęściej występują w postaci stałej. Dzięki swoim cennym właściwościom takim, jak plastyczność i ciągliwość znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w branży budowlanej oraz w branży jubilerskiej.

Obróbka skrawaniem

Ten rodzaj obróbki obejmuje dwa procesy technologiczne. Pierwszy z nich to obróbka wiórowa, polegająca na uzyskaniu odpowiedniego kształtu metalu przez pozbycie się jego nadmiaru, za pomocą narzędzi skrawających (zwanych obrabiarkami) specjalnie do tego przeznaczonych. Drugi proces to obróbka ścierna. Pożądany kształt metalu uzyskuje się dzięki wykorzystaniu takich narzędzi, jak osełki, tarcze, płótna ścierne, nawet papier ścierny.

Obróbka plastyczna

Metoda obróbki plastycznej polega na podawaniu metalu naciskowi o wartości, która przekracza jego granicę wytrzymałości. W tym procesie metale uzyskują nie tylko wymagany kształt, ale też zmieniają swoje właściwości fizyczne. Do najpopularniejszych form obróbki plastycznej należy wyciskanie, kucie, walcowanie, tłoczenie i rozciąganie.

Obróbka chemiczna

Obróbka chemiczna polega na oddziaływaniu chemicznym na powierzchnię metalu, co pozwala uzyskać powłokę pełniącą funkcję ochronną. W ten sposób elementy metalowe są zabezpieczane przed korozją. Podczas tego rodzaju obróbki metale zazwyczaj są poddawane nawęglaniu i węgloazotowaniu.

Obróbka cieplna

Ta technologia polega na nagrzewaniu lub chłodzeniu metalu. Obróbka termiczna powoduje zmianę struktury stopów, co z kolei doprowadza do zmian właściwości fizycznych obrabianego materiału. Podczas obróbki cieplnej metale poddawane są hartowaniu, wyżarzaniu, utwardzaniu cieplnemu, nasycaniu innymi pierwiastkami.

Cięcie laserem

Coraz większe zastosowanie w przemyśle znajduje obróbka laserowa metali. Dużą zaletą tego rodzaju obróbki jest bezkontaktowość, za pomocą tej technologii można wykonać nawet najmniejsze detale z ogromną dokładnością.

Cięcie laserem to metoda, dzięki której udaje się uzyskać dużą precyzję bez ryzyka deformacji sąsiednich elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read