Strona głównaOGRÓDOsłonka, doniczka, konewka – przesadzanie kwiatów na wiosnę

Osłonka, doniczka, konewka – przesadzanie kwiatów na wiosnę

Rośliny to nieodłączny element wystroju nie tylko tarasów i ogrodów, ale również większości naszych wnętrz. Pamiętajmy jednak, że by zachwycały swoim wyglądem musimy o nie odpowiednio dbać, pamiętając nie tylko o częściach nadziemnych, ale również systemie korzeniowym, zwłaszcza w przypadku roślin doniczkowych. Wczesna wiosna to doskonały moment by sprawdzić, czy obecna doniczki nie są już dla naszych roślin zbyt ciasne. Jeżeli tak, konieczne jest ich przesadzenie, co z pewnością doda im wigoru i przyspieszy ich powrót do formy po zimowym okresie.

Jakie rośliny potrzebują przesadzania?

Regularnego przesadzania potrzebuje tak naprawdę każda roślina. Dlaczego? Najprościej mówiąc dlatego, że podłoże ulega zużyciu. Gleba w doniczce staje się coraz bardziej zbita, zmienia się jej odczyn i zasolenie, które niekoniecznie korzystnie wpływają na kondycję rośliny. Nawet jeżeli dany okaz ma wystarczająco dużo miejsca w doniczce, warto chociaż wymienić podłoże w całości lub częściowo na nowe.

W zależności od wieku i kondycji rośliny, zabieg ten może być wykonywany częściej lub rzadziej. By dokonać trafnej oceny, warto znać kryteria, które sygnalizują, że to już pora na przesadzenie. Oto najważniejsze z nich:

  • korzenie wystają przez otwór w dnie doniczki lub wyjątkowo gęsto przerosły ziemię,
  • roślina znacząco powiększyła swoje rozmiary,
  • woda po podlaniu natychmiast wypływ na podstawkę (świadczy to m.in. o nadmiernym zbiciu ziemi),
  • wysokie rośliny tracą stabilność w obecnych pojemnikach,
  • wieloletnie rośliny nie wykazują wzrostu i tracą intensywność barw lub w większej ilości tracą liście.

Najlepszy czas na przesadzanie

Jak już zostało wspomniane, za najlepszą porę na zabieg przesadzania uznaje się przedwiośnie i wczesną wiosnę. Idealny więc wydaje się być okres od marca do powiedzmy połowy maja. Wyjątek stanowią gatunki, które są akurat w fazie pełnego kwitnienia. W ich przypadku należy poczekać z przesadzaniem aż przejdą w fazę spoczynku.

Jaką doniczkę wybrać?

Przesadzanie roślin w większości przypadków wiąże się oczywiście z wymianą doniczki na większą. Ważne jest, by dla danego okazu dobrać odpowiednio nie tylko jej rozmiar, ale również kształt.

Uznaje się, że w przypadku większości roślin doniczkowych średnio przy każdym przesadzeniu należy wymienić doniczkę na większą o około 2-3 cm średnicy. Wyjątek stanowią jedynie formowane drzewka lub krzewy, w przypadku których w trakcie przesadzania przeprowadza się zabieg przycięcia korzeni, a co za tym idzie rozmiar doniczki może pozostać bez zmian.

Jeżeli chodzi o kształt jakim powinna się charakteryzować doniczka, w dużej mierze zależy on od formy bryły korzeniowej. W przypadku większości gatunków sprawdzi się standardowa doniczka, której średnica jest nieco większa niż wysokość. W przypadku sukulentów lepiej sprawdzają się doniczki przypominające swoim kształtem szerokie misy, a w przypadku palm modele węższe, ale o większej wysokości. To czy, będzie to zwykła doniczka stojąca, doniczka na stojaku czy wisząca doniczka to tak naprawdę kwestia naszych indywidualnych upodobań.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana nasza doniczka. Najczęściej spotykane są doniczki plastikowe, w których stosunkowo łatwo wywiercić otwory drenażowe (istotne dla utrzymania właściwej wilgotności), bądź też doniczki ceramiczne glazurowane. Pamiętajmy, że w ich przypadku wilgotność podłoża będzie utrzymywała się dłużej niż w przypadku modeli glinianych (bez glazury), które umożliwiają swobodne parowanie wody przez ścianki. Szczególnym rodzajem donic są donice zewnętrzne, które powinny być wykonane z materiałów odpornych m.in. na zmiany temperatury czy niekorzystne czynniki środowiskowe.

Osłonka przede wszystkim w roli dekoracji

Choć najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się być doniczka plastikowa, stosunkowo rzadko można ją zobaczyć w naszych wnętrzach. W dużej mierze jest to związane z jej mało eleganckim wyglądem, dlatego wiele osób decyduje się wykorzystać dodatkowe osłonki na doniczkę. W większości przypadków nie posiadają one otworów w dnie, co sprawia że nie powinno się do nich sadzić roślin bezpośrednio. Odpowiednio dobrana osłona na doniczkę z pewnością jednak sprawi, że dany okaz lepiej będzie wpisywał się w klimat naszego wnętrza. Możemy wybierać spośród szerokiej gamy modeli, wśród których dużą popularnością cieszą się:

  • osłonka na doniczkę ceramiczna (w tym szczególnie efektownie prezentująca się osłona na doniczkę głowa),
  • osłonka na doniczkę pleciona,
  • osłonka na doniczkę boho,
  • osłonka na doniczkę z trawy morskiej,
  • osłona na doniczkę na nóżkach, która jednocześnie pełni funkcję stojaka,
  • pleciona osłona na doniczkę z haczykiem do zawieszenia.

Jak przygotować się do przesadzania?

Zanim zabierzemy się do przesadzania, konieczne jest skompletowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów, takich jak:

  • większe doniczki (jeżeli korzystamy z używanych doniczek, należy je dokładnie umyć i oczyścić z resztek starej ziemi),
  • keramzyt na drenaż,
  • podłoże odpowiednie dla przesadzanej rośliny,
  • rękawice,
  • łopatka,
  • ostry nóż lub nożyczki,
  • zraszacz lub konewka z wodą,
  • plastikowa lub papierowa płachta na której będziemy wykonywać wszystkie czynności.

Dzień wcześniej koniecznie obficie podlejmy rośliny, co zmiękczy bryłę korzeniową i ułatwi nam przeniesienie jej do nowej doniczki.

Przesadzanie kwiatów krok po kroku

  1. Wyjmij delikatnie roślinę z doniczki.
  2. Przyjrzyj się całej roślinie jak i jej bryle korzeniowej, rozluźnij ją i usuń chore fragmenty, a w przypadku formowanych okazów odpowiednio je przytnij.
  3. Na dnie nowej doniczki w pierwszej kolejności umieść warstwę drenażową, a następnie przysyp ją odpowiednio wybranym podłożem, mniej więcej do ½ wysokości.
  4. Umieść roślinę w nowej doniczce i obsyp podłożem delikatnie ugniatając, tak by poziom ziemi był nieco poniżej krawędzi doniczki.
  5. Sprawdź, czy nowa doniczka wraz z posadzonym w niej okazem jest stabilna, a sama roślina nie przechyla się na boki.
  6. Oczyść doniczkę z zewnątrz i jeżeli jest taka potrzeba, umieść ją w odpowiednio dobranej osłonce.

O czym pamiętać po przesadzeniu?

Po przesadzeniu roślina wymaga odpowiedniej aklimatyzacji. Najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać w pierwszych dniach i tygodniach to odpowiednie jej podlanie i oczyszczenie części nadziemnej z brudu. W tym celu najwygodniejsza w użyciu będzie oczywiście konewka. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju konewki, począwszy od niewielkich konewek domowych, niejednokrotnie o ozdobnym wyglądzie, aż po sporych rozmiarów konewki ogrodowe, które sprawdzą się w przypadku dużych donic na tarasach czy balkonach.

Co ważne, świeżo przesadzonych roślin nie powinno się nawozić. Po pierwsze, większość gotowych podłoży posiada w sobie niezbędne dla roślin substancje odżywcze, a po drugie intensywne nawozy mogą podrażnić osłabioną w trakcie przesadzania bryłę korzeniową, co niekorzystnie wpłynie na całą roślinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read