Strona głównaDOM5 rodzajów domowych roślin, które są bezpieczne dla zwierząt

5 rodzajów domowych roślin, które są bezpieczne dla zwierząt

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez roślin doniczkowych. Właściciele zwierząt powinni jednak zachować sporo ostrożności, ponieważ niektóre gatunki mogą być toksyczne dla pupila bądź wywoływać różne nieprzyjemne dolegliwości np. zapalenie spojówek. Istnieje też sporo roślin, które nie stanowią zagrożenia dla czworonogów. Sprawdź, jakie rośliny możesz bez obaw hodować w domu ze zwierzętami.

Ostrzeszyny

Wszystkie odmiany ostrzeszynów, znanych również jako kalatea bądź calathea, są w pełni bezpieczne dla zwierząt domowych. Może to być szczególnie ważne dla właścicieli zwierząt, które lubią podskubywać rośliny. Rodzina egzotycznych gatunków, którymi niejedna kwiaciarnia próbuje przyciągnąć uwagę, są liście dostępne w różnych kolorach np. zielonym, białym bądź purpurowym. Charakterystyczną cechą ostrzeszynów jest to, że spód liścia zazwyczaj ma purpurowy odcień. Często można spotkać też liście z ciekawymi wzorami.

Maranty

Dość bliskimi krewnymi ostrzeszynów są równie egzotyczne maranty, które także nie powinny być zagrożeniem dla pupila. Gatunki z tej grupy mają zielone liście z nieco ciemniejszymi wzorami, a także blaszki w kolorze np. białym bądź purpurowym. Spód liścia również może być zabarwiony na purpurowo. Za ciekawostkę można uznać fakt, iż pędy i liście marantów w ciągu dnia podążają za światłem, dlatego często określa się je jako “tańczące rośliny”.

Storczyki

Fani pięknych storczyków mogą odetchnąć z ulgą – te rośliny również nie powinny zaszkodzić zwierzakom. Warto jednak zajrzeć do różnego rodzaju baz i upewnić się, że konkretny gatunek został przetestowany pod względem toksyczności dla np. kotów i psów. Co ciekawe, storczyki świetnie radzą sobie z oczyszczaniem powietrza w pomieszczeniu. Z tego powodu mogą przydać się zwłaszcza w sypialni, zwłaszcza w przypadku osób mających problemy z zasypianiem. Nie można też nie wspomnieć o walorach estetycznych – storczyki często mogą pochwalić się pięknymi kwiatami w wyjątkowych kolorach.

Paprocie

Większość gatunków paproci można bez obaw postawić w mieszkaniu, w którym przebywają zwierzęta. Do bezpiecznych odmian, które są dostępne w ofercie internetowej kwiaciarni Flora Point, należą np. paproć krokodyla i paproć zanokcica. Ponadto kotom, psom i innym zwierzętom domowym nie powinny zaszkodzić także m.in. dawalie, nefrolepisy, orliczki czy też flebodium. Wiele gatunków paproci dość mocno nawilża powietrze, co może przydać się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Ponadto rośliny z tej grupy wprowadzają do pomieszczenia wyjątkową, lekko tajemniczą atmosferę.

Palmy

W przypadku palm należy zachować odrobinę ostrożności, ponieważ tylko niektóre odmiany są w pełni bezpieczne dla zwierząt. Do tej kategorii zalicza się np. palma mrozoodporna szorstkowiec Fortunego z charakterystycznymi liśćmi przypominającymi rozłożyste wachlarze. Egzotyczny efekt mogą zapewnić też palmy Licuala grandis, które na dodatek świetnie oczyszczają powietrze. Do mieszkania można bez obaw wstawić też m.in. areki i chamedory.

Fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read