Strona głównaDOMBezpieczniki i ich rodzaje – co warto wiedzieć?

Bezpieczniki i ich rodzaje – co warto wiedzieć?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczników stosowanych w instalacjach elektrycznych? W takim przypadku zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Chyba każdy z nas słyszał kiedyś słowo „bezpiecznik”, ale nie każdy wiem czym dokładnie jest tego rodzaju komponent wchodzący w skład instalacji elektrycznych. Aktualnie do wyboru mamy szeroką gamę różnych bezpieczników, które różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, działaniem oraz zastosowaniem. Czym jest bezpiecznik? Jakie są główne funkcje bezpieczników? Czym różnią się od siebie zwykły bezpiecznik oraz bezpiecznik automatyczny? Sprawdź teraz!

Bezpiecznik – co to jest?

Bezpiecznikiem elektrycznym nazywa się zabezpieczenie elektryczne używane w instalacjach elektrycznych oraz w wybranych urządzeniach elektrycznych, którego głównym celem jest zabezpieczanie przed szkodliwymi skutkami pojawienia się nadmiernego natężenia prądu. Gdy pojawi się nadmierne natężenie prądu, w tym przypadku bezpiecznik przerywa jego przepływ, a tym samym pozwala na uzyskanie lepszej ochrony instalacji czy urządzenia przed uszkodzeniem. Może on również zapobiec innego rodzaju skutkom, na przykład wybuchom, porażeniu prądem czy też pożarom.

Bezpiecznik automatyczny a zwykły – czym różnią się między sobą?

Wspomnieliśmy powyżej, że bezpieczniki to bogata gama produktów. Można podzielić je na dwie kategorie, a mianowicie na:

  • bezpiecznik zwykły – elektryczny, na przykład bezpiecznik topikowy, aktualnie spotykane są głównie w starszych budynkach
  • bezpiecznik automatyczny – inaczej wyłącznik, na przykład instalacyjny czy różnicowoprądowy, bezpieczniejsza alternatywa dla bezpieczników starszego typu, obecnie stosowane są one powszechnie

Gdy chcemy zakupić bezpieczniki, możemy zrobić to w każdym dobrym sklepie z wyposażeniem elektroinstalacyjnym, a także w wielu marketach budowlanych i wykończeniowych. Zakupimy w nich także włączniki, gniazdka i inne komponenty, na przykład z serii Berker Kwadrat, która posiada wiele współpracujących ze sobą elementów o tym samym designie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read