Naprawiając samodzielnie można poczuć satysfakcję i dumę z własnych umiejętności. Ale też można sporo zaoszczędzić, co rzecz jasna ma także duże znaczenie. Ale bądźmy szczerzy, większość z nas zazwyczaj podejmuje się drobnych napraw w myśl zasady, że „lepiej nie spróbować, by potem nie żałować”. Ale czasami nieco odwagi się przyda. W końcu możecie spróbować samodzielnie naprawić centralne ogrzewanie. Czy chcecie się tego podjąć?
Bezpieczeństwo rzecz ważna, a nawet najważniejsza
Oczywiście na samym początku musimy przypomnieć, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, stąd o nim zawsze musicie pamiętać. Podchodząc do nawet małej naprawy, należy mieć założone dobre i mocne rękawiczki, ale i okulary ochronne. Nie każdej pracy można się podejmować. My przedstawimy Wam takie, z którymi sobie poradzicie. Jeżeli jednak jakiś etap nie jest dla Was zrozumiały, to lepiej dwa razy się zastanowić, niż wykonać jeden fałszywy ruch. Ale tyle teorii, zatem czas przejść do praktyki.
Gdy pojawiają się huki, szumy i gwizdy, to czas odpowietrzyć instalację
Czasami problem wydaje się duży, a jednak jest banalnie prosty i łatwy do rozwiązania. Jeżeli z Waszej instalacji wydobywają się dziwne dźwięki, a więc huki, gwizdy czy szumy, to przyczyną takiego stanu rzeczy wcale nie musi być olbrzymia awaria, lecz zwyczajne zapowietrzenie. A wtedy awaria jest bardzo łatwa do usunięcia. Jak więc ją wykonać? Należy odkręcić wszystkie odpowietrzniki i poczekać aż wypłynie strumień ciepłej wody, co może nieco potrwać. Rzecz jasna należy taak postąpić z każdym grzejnikiem. Należy również sprawdzić odpowietrzniki automatyczne. W tym przypadku konieczne jest odkręcenie zaślepki. Do tego celu najlepiej użyć cienkiego drucika. Wkładamy go na iglicę zaworu. Jeśli woda zacznie wypływać, to wszystko jest ok. Może się okazać, że nadal coś nie działa odpowiednio. Ale także nie ma co panikować, bo należy wtedy sprawdzić, jak reaguje instalacja zarówno przy otwieraniu, jak i zamykaniu zaworów przygrzejnikowych. Przy czym pompa musi pracować. Jeżeli wtedy hałas zniknie, to oznacza, że wydajność pompy była byt duża i przepływ przez część zaworów zostaje zamknięty bądź też ograniczony. W takiej sytuacji istnieje także optymalne rozwiązanie, którym jest przeniesienie pompy na niższy bieg. Najlepiej w takiej sytuacji wyłączyć w nocy ogrzewanie w pomieszczeniach, z których nie korzystacie.
Gdy coś przecieka, to należy…użyć kleju anaerobowego
Oczywiście nie każda awaria musi być trudna do naprawy czy też skomplikowana. Czasami dojdzie do przeciekania, a przyczyna tego jest banalnie prosta i wynika z uszkodzenia gwintu. Jednocześnie wcale nie trzeba go zaraz wymieniać, bo uszczelnianie rur i zaworów można wykonać przy użyciu mocnego kleju anaerobowego. Sprawdzi się, gdy dojdzie do uszkodzenia obudowy pieca czy też zaworu regulującego temperaturę. W sumie klej anaerobowy ma zdecydowanie większe spektrum zastosowania i polecamy go nawet do uszczelnienia rur. Niektórzy nawet decydują się na instalację kotła CO przy użyciu tego kleju, który traktowany jest jako dobry zamiennik pakuł.
Cieknący piec CO – co można zrobić?
Najłatwiej rzecz jasna byłoby wymienić kocioł, ale nie ma się co oszukiwać, ceny są bardzo duże. Dlatego też czasami warto podjąć się naprawy, a zasadniczo uszczelniania. Przy czym pamiętajcie, że jest to rozwiązanie raczej krótkotrwałe, bo zwyczajnie mogło już dojść do korodowania zdecydowanie większego elementu i niestety czeka Was wymiana. Ale na początek warto spróbować uszczelniacza. Może być to Polimex. Dwa równe kawałki mieszacie ze sobą i następnie przykładacie w miejsce wycieku. Nie zaszkodzi nieco wyszlifować powierzchnię, wtedy efekt może być bardziej optymalny. Bardzo dobrze sprawdza się tez płyn uszczelniający taki jak Multiseal TD. Przed pracą w tym przypadku należy przepłukać instalację, ale pamiętajcie jeszcze, że do wody w żadnym wypadku nie możecie dodawać środków przeciw-zamarzających czy nawet antykorozyjnych. Gdy już macie pojemnik z produktem dokładnie go mieszajcie z wodą w stosunku 5-10 litrów na litr płynu. Musicie też wiedzieć, jeżeli prawidłowo zastosujecie płyn, to nie dojdzie do uszkodzenia czy to pompy obiegowej czy też zaworów.
Pewnych napraw CO warto się podjąć. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.