Strona głównaOGRÓDCzym jest wertykulacja trawnika i kiedy najlepiej ją wykonać?

Czym jest wertykulacja trawnika i kiedy najlepiej ją wykonać?

Chcesz cieszyć się pięknym trawnikiem przy swoim domu? W takim razie powinieneś pamiętać o jego wertykulacji. Czym dokładnie jest wertykulacja trawnika i kiedy powinniśmy ją wykonać?

Zachwycający trawnik wymaga odpowiednich prac, dlatego też powinniśmy pamiętać o tym, że na pożądany efekt zielonego kobierca składa się wiele czynności.

Trawę powinniśmy nie tylko regularnie kosić oraz nawozić, na przykład z wykorzystaniem nawozów firmy Substral, ale powinniśmy także pamiętać o wertykulacji. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest wertykulacja trawnika?

Pod pojęciem takim jak wertykulacja trawnika znajduje się czynność, która ma na celu napowietrzenie trawnika. Dzięki temu, że trawa będzie miała lepszy dostęp do świeżego powietrza, będzie również lepiej rosła – trawnik będzie bujniejszy i jednolity, czyli piękniejszy!

Do wykonania wertykulacji wykorzystuje się specjalne narzędzie, czyli wertykulator. Najczęściej jest on wyposażony w pionowe noże, które tną warstwę filcu – obumarłe resztki roślinne, a następnie wynoszą ją w górę. Po zabiegu wertykulacji trawnik od razu będzie prezentował się lepiej, a jego ogólna kondycja także ulegnie polepszeniu.

Dlaczego warto wykonać wertykulację?

Zalety wykonania wertykulacji trawnika to:

  • usuniecie filcu – obumarłych resztek roślinnych, które zalegają wśród trawy, dzięki czemu możemy zwiększyć jej napowietrzenie,
  • wzruszenie ziemi – poprawa dopływu powietrza do systemu korzeniowego trawy, a także polepszenie jej struktury,
  • poprawa krzewienia się trawnika – w rezultacie może być on bardziej gęsty,
  • rozdrobnienie nadmiernie przerośniętych kępek trawy – trawnik będzie wyglądał atrakcyjniej,
  • lepsze nawożenie trawnika – nawozy takie jak Substral będą lepiej przyjmowane przez trawę i zadziałają skuteczniej.

Kiedy wykonać wertykulację?

Proces taki jak wertykulacja trawnika powinien być wykonany wczesną wiosną, gdy tylko trawa zaczyna podrastać. Powinniśmy wykonać go po drugim lub trzecim koszeniu trawy.

Wertykulacja nie powinna być prowadzona wtedy, gdy panuje nadmierna susza lub też nadmierna wilgotność. Pogoda powinna być sprzyjająca, lekko chłodniejsza, a gleba –umiarkowanie wilgotna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read