Inteligentny dom – jakie rozwiązania pozwalają na oszczędność energii?

Inteligentne rozwiązania automatyki mogą stanowić nieodłączny element naszego domu. Już dziś możemy sprawić, że nasz dom stanie się domem inteligentnym domem. To rozwiązanie komfortowe, umożliwiające jednoczesne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy klimatyzacją. System automatyki domowej to jednak nie tylko komfort, ale także – oszczędność!

Kontrola całego domu prostym sposobem

Uruchomienie kilku źródeł światła jednym przyciskiem jest naprawdę wygodne. Systemy automatyki pozwalają również na obniżenie opłat za energię i podnoszą nasze bezpieczeństwo. Z tego powodu systemy zarządzania domem wykorzystywane są zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w firmach, a nawet w placówkach państwowych i szkołach. Odpowiednio użytkowane pozwalają na oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent z całkowitej kwoty utrzymania budynku.

System KNX – na czym polega?

System KNX to obecnie najpopularniejszy system zarządzania domem w Europie. Łączy się z ogromną gamą urządzeń i pozwala na dowolną konfigurację – to my decydujemy o tym, jaką funkcją zarządza dany klawisz. Dzięki zintegrowaniu wszystkich urządzeń do systemu, możemy zarządzać wieloma funkcjami jednocześnie, np. mamy możliwość w tym samym czasie opuścić rolety, zmniejszyć temperaturę i wyłączyć oświetlenie. Każde urządzenie podłączone do systemu komunikuje się z wszystkimi innymi – to nowoczesne i komfortowe rozwiązanie na miarę XXI wieku!

W jaki sposób systemy zarządzania domem pomagają oszczędzać?

Najprostszym przykładem może być cena prądu zależna od pory dnia. Niewiele osób wie o tym, że w nocy opłaty za prąd są znacznie mniejsze. Z pomocą systemu automatyki można skonfigurować urządzenia w taki sposób, aby włączały się w porach najmniejszego zużycia energii elektrycznej. W ten sposób pralka czy zmywarka uruchomi się samodzielnie, podczas gdy my będziemy spać. Systemy automatyzacji mogą także automatycznie wyłączać niepotrzebne funkcje, kiedy nie ma nas w domu, oszczędzając tym samym prąd. Na pozór kwoty zaoszczędzone w ten sposób mogą okazywać się niewielkie, w skali roku mogą jednak obniżyć nasze opłaty nawet o 40%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj