Nowe technologie, zmiany na rynkach, ceny i nowinki prezentowane na targach. O tym powinien wiedzieć każdy rolnik. Ale jak odnaleźć się w gąszczu informacji? Z pomocą przychodzi Internet.
Co każdy rolnik wiedzieć powinien?
W obecnych czasach, gdy każda dziedzina gospodarki zmienia się niemal z dnia na dzień, a nowe wiadomości pojawiają się niemal co chwilę korzystanie z możliwości jakie daje Internet jest koniecznością i oczywistością. Na szczęście właściciele gospodarstw rolnych mają do wyboru bardzo dużo portali rolniczych oferujących treści wysokiej jakości.
Jakie treści znajdziemy na portalach rolniczych?
Mnogość treści oferowanych na portalach rolniczych potrafi przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście jest to w tym wypadku pozytywne określenie. Zasadniczo portale dla rolników możemy podzielić na:
- ogólnoinformacyjne – oferujące szereg wiadomości i newsów ze świata rolnictwa od hodowli zwierząt i uprawy roślin przez mechanizację i nowe technologie po relacje z targów i innych imprez branżowych;
- regionalne – skupiające się na problemach rolnictwa w określonym regionie czy województwie. Przydatne szczególnie gdy chcemy dowiedzieć się co aktualnie dzieje się „za miedzą”.
- specjalistyczne – prezentujące treści na temat określonego działu rolnictwa np. traktujące jedynie o hodowli zwierząt i produkcji zwierzęcej;
- sprzedażowe – możemy an nich znaleźć oferty kupna i sprzedaży maszyn rolniczych, zwierząt, nasion czy środków ochrony roślin.
Poza typowymi newsami portale internetowe oferują też np. możliwość sprawdzenia precyzyjnej prognozy pogody dla danej miejscowości. Ponadto rolnik otrzymuje też informacje o możliwości wstąpienia przymrozków, temperaturze gruntu na konkretnej głębokości czy możliwości zagrożenia silnym wiatrem. Dostępne są często nawet historyczne dane o pogodzie pozwalające sprawdzić jakie warunki panowały kilka lat temu.
Nie tylko portale
Osobną kategorią źródeł wiedzy o rolnictwie, która dostępna jest w sieci,a o której na pewno warto wspomnieć są fora internetowe. Rolnicy znajdą na nich szereg informacji pogrupowanych w odpowiednie kategorie i działy. Na forach można wziąć udział w dyskusjach z innymi rolnikami, co pozwala na poszerzenie wiedzy, zawarcie kontaktów lub po prostu miłe spędzenie czasu po ciężkim dniu pracy. Podobną kategorią źródeł informacji są grupy tematyczne na portalach społecznościowych. Tam podobnie jak na forach można rozmawiać i dzielić się doświadczeniami oraz zadawać pytania.
Ciekawą grupę stron internetowych skierowanych do rolników stanowią kalendarze imprez. Często uaktualniane listy targów i konferencji są przydatne dla tych, którzy czynnie chcą brać udział w branżowych wydarzeniach.
Jak pokazują badania coraz więcej polskich rolników korzysta w swojej pracy z wiedzy pozyskiwanej z Internetu. Nie jest to już dziś żadną nowością i nie stanowi dla nikogo problemu, a może przynieść wiele korzyści.