Strona głównaPORADYJak czyścić plisy okienne?

Jak czyścić plisy okienne?

Samo zamontowanie plis nie wystarczy. Musisz jeszcze o nie odpowiednio dbać – tak, jak o meble czy akcesoria w Twoim domu. Wystarczy, że raz na jakiś czas wyczyścisz plisy okienne bardzo dokładnie. Jak to zrobić i przy użyciu jakich środków? O czym trzeba pamiętać, a czego unikać? Wszystkie odpowiedzi znajdują się poniżej. Zapraszamy do czytania!

Jak wyczyścić plisy?

Plisy okienne to bardzo rzadki okaz – jako nieliczne z osłon można je po prostu wyprać w całości. Choć nie zaleca się robić tego w pralce, to w przypadku prania ręcznego nie ma ku temu przeciwwskazań. Aby jednak nie uszkodzić plis, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, nie należy prać ich w bardzo wysokiej temperaturze, ponieważ to mogłoby wywołać odkształcenie materiału, czytaj: plisy mogłyby się zwyczajnie rozprostować. Kolejną sprawą jest prasowanie, a raczej jego absolutny zakaz. Żelazko z pewnością uszkodziłoby materiał. Pranie ręczne okazało się niewystarczające? Plisy są bardzo zabrudzone i nie umiesz sobie z nimi poradzić? W takim razie oddaj czyszczenie plis okiennych profesjonalnej firmie, która zajmuje się tym w sposób specjalistyczny na co dzień i z pewnością nie uszkodzi Twoich osłon.

Czego unikać w przypadku prania plis okiennych?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, podczas prania plis okiennych nie należy moczyć ich w zbyt ciepłej wodzie, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich kształt. W trakcie prania unikaj także ugniatania, pocierania, szorowania i innych gwałtownych ruchów. Każdy z nich może przyczynić się do zniszczenia materiału plis okiennych. Jeśli chodzi o częstotliwość mycia, rób to maksymalnie raz na 2 lub 3 lata. Impregnat, którym plisy są pokryte, w ten sposób nie zejdzie z osłon. Zdecydowanie częściej jednak zaleca się usuwanie kurzu – przy użyciu małej szczotki, ręcznika, szmatki lub nawet odkurzacza. Takie sprzątanie możesz urządzać raz na 3-4 tygodnie.

Teraz już wiesz, jak konserwować plisy okienne i tym samym cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez dłuższy czas. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read