Strona głównaPORADYJak przygotować stół na uroczystość rodzinną?

Jak przygotować stół na uroczystość rodzinną?

Zbliżają się ważne imieniny lub urodziny albo po raz pierwszy organizujesz święta? Do tej pory wszystko było prostsze, gdyż przygotowaniami zajmowali się rodzice albo dziadkowie? Warto wiedzieć, jak przygotować elegancki stół na ważne uroczystości.

Uroczystość rodzinna to ważne wydarzenie i wymaga specjalnych przygotowań. Spotkania z bliskimi są przyjemnością, ale warto wiedzieć, jak przygotować stół, aby nie narazić się na uwagi. Ważne są smaczne potrawy, ale także sposób ich podania – obrusy okrągłe, świeczniki, eleganckie półmiski itd. sprawią, że cała oprawa będzie godna ważnej okazji.

Przede wszystkim wybierz elegancką zastawę stołową, a w drugiej kolejności także dekorację stołu – obrusy owalne, serwety itp. elementy powinny być standardem podczas wyjątkowych okazji jak święta, chrzciny, komunia, urodziny, rocznice, spotkania imieninowe itp. Poniżej kilka dekoracji i porad – sprawdź, o czym musisz pamiętać, przygotowując stół na ważną uroczystość.

Obrus – owalny, prostokątny, kwadratowy

Wybierając obrus, musisz przede wszystkim określić jego wymiar. Zmierz powierzchnię blatu, czyli długość i szerokość, a w przypadku stołu okrągłego średnicę. Dobrze dobrany model powinien lekko zwisać, około 20 cm, ponad siedziskiem krzesła. Jeśli decydujesz się na obrus owalny, wystarczy wybrać model o nieco mniejszej średnicy niż mebel albo zmierzyć jego średnicę i dodać około 40 cm.

Kolejną ważną kwestią jest materiał – dobrym wyborem będą tkaniny naturalne, np. bawełna, jedwab, len. Zwłaszcza te ostatnie są wyjątkowo eleganckie i będą się pięknie prezentować.

Bieżnik – dodatkowa dekoracja

W roli dodatkowej ozdoby stołu sprawdzi się bieżnik, czyli elegancka nakładka na blat. Nie zakryje całej powierzchni, ale będzie stylową dekoracją. Zwykle przewiesza się go przez środek blatu, ale można też wybrać inne sposoby, nie tylko te tradycyjne. Najpopularniejsze wielkości bieżników to 100×50 cm i 120×60 cm.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przygotowując stół na ważną uroczystość, należy też wybrać elegancką zastawę stołową – będzie ona inwestycją na wiele lat, a także prawidłowo ułożyć na nim sztućce. Musisz zadbać o ich czystość i następnie starannie je wytrzeć, aby nie były na nich widoczne żadne smugi. Ich wygląd oraz ułożenie mają duży wpływ na wystrój stołu.

Spośród innych dekoracji warto wybrać także serwety odpowiednio dobrane do obrusu, kwiaty – koniecznie świeże, a także świece. Tak przygotowany stół będzie cały czas prezentował się elegancko i gustownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read