Strona głównaARANŻACJEJak przykleić fototapetę - praktyczny poradnik

Jak przykleić fototapetę – praktyczny poradnik

Realistycznie wyglądające fototapety są marzeniem wielu z nas. I nie ma w tym nic dziwnego – mogą optycznie zmienić proporcje wnętrza, nadają się do każdego pomieszczenia w domu, dostępne są w wielu przepięknych wzorach na każdy gust, a do tego nie są przesadnie drogie. Zamawiamy więc wybrane przez nas fototapety i … co dalej? Jak je przykleić do ściany? Czy to rzeczywiście na tyle skomplikowane, że trzeba zamówić usługę fachowca? Otóż okazje się, że wcale nie – możesz poradzić sobie z tym samodzielnie. Oto praktyczny poradnik.

Przygotowanie do pracy

Zanim przystąpimy do klejenia, przyjrzyjmy się powierzchni ściany. Musi być ona równa i gładka – każda jej nierówność będzie dobrze widoczna na tapecie. Ścianę należy więc starannie zaszpachlować, dokładnie wygładzić papierem ściernym o dużej ziarnistości, a na końcu zagruntować. Kiedy na ścianie nie zostaną żadne nierówności, a jej powierzchnia porządnie wyschnie, możemy przygotować narzędzia. Należą do nich:

 • klej do fototapet,
 • pędzle – najlepiej dwa, jeden wąski i jeden szeroki,
 • gumowy wałek,
 • poziomica,
 • ostry nóż do tapet,
 • metrówka,
 • ołówek,
 • wiaderko.

Pierwszym etapem pracy będzie przygotowanie kleju do fototapety. Należy wlać do czystego wiadra wodę, a następnie wsypać klej. Proporcje kleju do wody określane są przez producenta na opakowaniu – musimy pamiętać, że bardzo ważne jest przestrzeganie przepisu. Klej zbyt rzadki lub zbyt gęsty nie spełni swojej roli prawidłowo. Po przygotowaniu mieszankę należy odstawić na kilkanaście minut i, zanim rozpoczniemy klejenie, wymieszać jeszcze raz.

Na kilka słów komentarza zasługuje wybór kleju – może to być oczywiście zwykły klej do tapet, ale musi być odpowiedni do typu podłoża tapety (a podłoża mogą być papierowe lub flizelinowe). Informacje na temat podłoża wybranej przez Ciebie fototapety znajdziesz w sklepie internetowym z fototapetami, obrazami oraz plakatami, w którym dokonałeś zakupu.

Montaż fototapety rozpoczynamy od przygotowania i ponumerowania poszczególnych fragmentów fototapety – kiedy już zaczniemy klejenie fototapety, możemy nie mieć czasu na szukanie odpowiedniego kawałka, a wzór musi się zgadzać.

nowoczesny salon z fototapetą

Klejenie fototapety

Klejenie fototapety właściwie niewiele różni się od montażu zwykłych tapet, ale tutaj precyzja wykonania jest jeszcze ważniejsza – jeśli zrobisz to niestarannie, wzór wyjdzie krzywo, a Twój dom nie będzie tak piękny jak zaplanowałeś. Montaż fototapet rozpoczynamy od lewego górnego kąta przygotowanej ściany. Pierwszy fragment będzie najważniejszy – musi zostać przyklejony idealnie prosto (możesz sobie pomóc poziomicą i ołówkiem – narysuj na ścianie pionową linię, wzdłuż której przykleisz krawędź fototapety).

Przygotowany fragment tapety połóż na czystej podłodze i za pomocą szerokiego pędzla rozprowadź na całej jego powierzchni gotowy klej. Nałóż go także na odpowiedni fragment ściany. Odczekaj chwilę – dobrze, jeśli klej odrobinę przeschnie, będzie wówczas lepiej wiązał. Teraz najtrudniejszy etap pracy – klejenie fototapety. Przykładamy najpierw lewy górny jej fragment, zostawiając z każdej strony około dwóch centymetrów nadmiaru tapety na wypadek, gdyby okazało się, że narożniki ściany nie są idealnie równe. Używając wałka do tapet, dociśnij całą powierzchnię fototapety do ściany z góry na dół i od środka do zewnątrz – w ten sposób usuniesz pęcherzyki powietrza spomiędzy tapety i ściany. Oczywiście odrobina kleju będzie wydostawała się w czasie tego zabiegu spod powierzchni – usuń ją delikatnie czystą ściereczką. Ostatnią rzeczą, jaką będziesz musiał zrobić, jest usunięcie nadmiaru tapety od góry, dołu i lewej strony. Każdy kolejny kawałek naklejaj kierując się tymi samymi zasadami. Pamiętaj, aby nie kleić kolejnych fragmentów na zakładkę, ale dokładnie i bardzo precyzyjnie przyłożyć ich krawędzie do siebie, dbając o zachowanie wzoru – jest to tak zwany montaż na styk.

Najczęściej popełniane błędy

Jak widzisz, klejenie fototapety nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Są jednak błędy, które niedoświadczony monter może popełnić, a które mogą go drogo kosztować. Warto wiedzieć jak ich uniknąć, aby nie być zmuszonym do zakupu kolejnej tapety lub podziwiania nieudanego eksperymentu aż do kolejnego remontu domu. Oto najczęściej popełniane błędy:

 • pośpiech – pamiętaj, że dopasowując fototapetę musisz być ostrożny. Precyzja jest najważniejsza, a każdy błąd będzie doskonale widoczny. Nie spiesz się więc;
 • zwijanie lub składanie tapety posmarowanej klejem – stara szkoła nakazywała tak właśnie postępować. Obecnie odchodzi się od takiej praktyki, bowiem na powierzchni mogą zostać zagięcia, które już nie znikną;
 • smarowanie klejem całej ściany od razu – tego także nie rób. Zanim przykleisz wszystkie fragmenty tapety, klej wyschnie i straci swoje właściwości. Nakładaj klej wyłącznie na ten fragment ściany, na który będziesz przyklejał kolejny kawałek fototapety;
 • klejenie na zakładkę – choć wspomnieliśmy, że nie jest właściwym sposobem montażu, to jest to jedynie połowiczna prawda. Niektóre typy fototapet klei się na styk, inne właśnie na zakładkę. Koniecznie sprawdź na opakowaniu lub w sklepie, jak należy montować zakupiony przez Ciebie produkt;
 • wygładzanie powierzchni nieodpowiednimi narzędziami – aby wygładzić swoją fototapetę, używaj wałka przeznaczonego właśnie do tego zadania. W przeciwnym razie możesz porwać i podziurawić jej powierzchnię, a tym samym nieodwracalnie zniszczyć swoją fototapetę;
 • na etapie wygładzania i usuwania pęcherzyków powietrza oraz nadmiaru kleju można popełnić jeszcze jeden błąd. Polega on na przesuwaniu wałka w nieodpowiednim kierunku – do wewnątrz klejonego kawałka. Może wydawać się to absurdalne, ale wielu Twoich poprzedników zrobiło taką gafę;
 • niestaranne usuwanie nadmiaru kleju – jeśli użyjesz do tego zbyt ostrego narzędzia, uszkodzisz krawędź tapety. Najlepiej sprawdzi się czysta, wilgotna ściereczka. Pamiętaj także, aby zawsze ścierać klej od środka tapety ku jej krawędzi – dzięki temu nie zabrudzisz powierzchni klejem.

Jak przykleić fototapetę, aby Twój dom stał wyjątkową, oryginalną i gustowną przestrzenią do wypoczynku? To proste, jeśli tylko zastosujesz się do zawartych w tym artykule wskazówek i unikniesz wskazanych błędów. Możesz w ten sposób udekorować każde pomieszczenie – pokój dzienny, sypialnię, przedpokój, pokój dziecka, a nawet kuchnię i łazienkę. Ilość różnorodnych wzorów jest ogromna, a więc z pewnością znajdziesz dopasowany do Twoich oczekiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read