Strata ciepła wynikająca z nieszczelności okien, może wynieść nawet do 30 procent. Warto więc, jeszcze przed okresem zimowym sprawdzić szczelność stolarki w naszym domu. Do tego celu nie trzeba posiadać żadnych specjalnych urządzeń, gdyż istnieją na to proste sposoby. Pamiętajmy o tym, że spora strata ciepła, będzie zawsze oznaczać dla nas większe rachunku za ogrzewanie.
Powody nieszczelności okien to między innymi:
- skrzydło zbyt słabo dociśnięte do ramy
- zamontowane okno o nieprawidłowych wymiarach
- popełnione błędy w trakcie montażu stolarki okiennej
- uszkodzenie mechaniczne okna
- zniszczenie uszczelek
- produkt niskiej jakości
- źle magazynowane okno
Sposoby na sprawdzenie szczelności okna
Przy użyciu dłoni
Bardzo prostym sposobem, na sprawdzenie szczelności naszego okna, jest przesunięcie dłonią wzdłuż ramy okiennej, a także szyby, kiedy okno jest zamknięte. Jeśli tylko odczujemy podmuch powietrza, wtedy będzie to znak, że nasza stolarka okienna nie jest szczelna. Jeśli chcemy zniwelować nieszczelność, należy spróbować wyregulować okno.
Przy użyciu kartki papieru
Kolejną metodą sprawdzenia szczelności stolarki okiennej, jest tak zwany test kartki papieru. Wkładamy kawałek kartki papieru, między ościeżnicę okna a skrzydło, następnie zamykamy okno. Teraz spróbujmy wyjąć kartkę, jeśli nie będzie stawiać oporu, wtedy jest to znak, iż koniecznie powinniśmy wyregulować okno. Pamiętajmy, aby czasem nie umieszczać kartki papieru, zbyt blisko rygla.
Przy użyciu dymu
Następnym sposobem jest tak zwana próba dymu. Musimy skierować dym w stronę okna, jeżeli jest ono nieszczelne, wtedy dym bez żadnych problemów przedostanie się na drugą stronę. Niestety na stolarkę okienną, niekorzystny wpływ ma wiele czynników, takich ja również skoki temperatur, które mogą doprowadzić nawet do odejścia okna od ramy.
Samodzielne uszczelnianie okna w domu
Jeśli nie chcemy od razu wzywać fachowców do uszczelniania okien, możemy spróbować samodzielnie je wyregulować.
- regulowanie okuć okiennych – przed chłodnym sezonem, trzeba koniecznie sprawdzić docisk skrzydła do ościeżnicy. Dobrze jest go zwiększyć, żeby uszczelki do okien bardziej przylegały do podłoża;
- wymiana uszczelek do okien- jeśli nawet po regulacji okuć, rama oraz skrzydło, nie są w stanie do siebie przylegać, wówczas może być to winą uszczelek. Z czasem ulegają one odkształceniom i zniszczeniu. Należy w tej sytuacji, wymienić uszczelki na nowe, dobrym rozwiązaniem są zwłaszcza samoprzylepne uszczelki, naklejane na ościeżnicę w miejscu przylegania jej do skrzydła.
- uszczelnienie ościeżnicy- jeżeli okno jest osadzone na piankę montażową, istnieje ryzyko, iż w przyszłości w miejscu między murem a ramą, zaczną pojawiać się mostki termiczne (słabo zaizolowane miejsca umożliwiające przenikanie zimna do środka). Rozwiązaniem na ten problem jest oklejenie wewnętrznej ramy butylową taśmą paraizolacyjną, sprawdzi się to w przypadku małych szczelin. Jeśli są one znacznie szersze, wówczas do ich wypełnienia można wykorzystać piankę montażową albo poliuretanową taśmę rozprężną.