Wilgoć to nie tylko przykry zapach w domu i zbrylający się cukier w cukiernicy. Jej zbyt duży poziom w połączeniu z nieprawidłową wentylacją może fatalnie wpływać na nasze zdrowie. Dlatego warto poznać kilka sposobów na zabezpieczenie domu przed wilgocią.
Choć problem wilgoci jest charakterystyczny dla starych domów, nowe budynki również nie są od niego wolne. Przede wszystkim wówczas, gdy zostaną nieprawidłowo zbudowane lub wykończone. Najczęstsze powody to źle wykonana izolacja ścian i fundamentów, nieprawidłowo położone ocieplenie czy nieszczelny dach.
Po czym poznać, że mamy problem?
Oczywiście nie należy popadać w skrajności. Pewien stopień wilgotności powietrza w domu jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Zbyt suche powietrze również może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Optymalna wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie od 40 do 60%. Istotne jest również, aby wilgoć była prawidłowo odprowadzana na zewnątrz, za pomocą sprawnej wentylacji. Po czym poznamy, że coś jest nie tak? Wilgotność powietrza w pomieszczeniu można zbadać przy użyciu higrometru. Jednak przeważnie można to stwierdzić bez używania specjalistycznych narzędzi. Zapach stęchlizny, zaparowane okna, ręczniki, które nie mogą wyschnąć, a wreszcie czarne lub zielonkawe wykwity na ścianach.
Zapobiegać, nie leczyć
Jak w większości przypadków, tak i tu, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego najlepiej myśleć o zabezpieczeniu budynku jeszcze na etapie projektowania i budowy. Chodzi tu przed wszystkim o właściwe wykonanie wentylacji, odprowadzenia deszczówki czy odwodnienie fundamentów. Istotnym elementem są również rynny, które muszą zawsze pozostawać drożne.
Jednak kluczową rolę odgrywa ocieplenie budynku. Niewystarczające doprowadzi do przemarzania ścian, a w efekcie tworzenia się plam wilgoci niszczących elewację. Tu z pomocą przychodzi ETICS, czyli bezspoinowy system ociepleń. Do jego wykonania stosuje się dwa rodzaje materiału termoizolacyjnego: styropian oraz mineralną wełnę skalną. Ta ostatnia, oprócz ochrony przed wilgocią i niskimi temperaturami, zapewnia budynkowi izolację termiczną i przepuszczalność murów. Eliminuje tym samym ryzyko rozwijania się grzybów i pleśni. Ocieplając budynek styropianem, który nie jest przepuszczalny, możemy doprowadzić do zbytniego uszczelnienia domu.
Jak pozbyć się wilgoci i pleśni?
Na szczęście jeśli już w naszym domu pojawi się wilgoć, mamy kilka sposobów, by się jej pozbyć. Najskuteczniejszym jest właśnie wykorzystanie wełny skalnej do docieplenia starych murów, które podeszły wilgocią. Jeśli na ścianie pojawił się już grzyb, należy wyczyścić go namoczoną szczotką ze sztywnym włosiem, a następnie zastosować w tym miejscu środek grzybobójczy. Jeśli grzyb przeniknął w głąb ściany, pozostaje jedynie zeskrobanie lub skucie zainfekowanego kawałka, czasem nawet do gołego muru. W najbardziej drastycznych przypadkach konieczne może okazać się gruntowne osuszenie murów z pomocą specjalizującej się w tym firmy.
Więcej na temat walki z wilgocią w domu dowiecie się na Ocieplamy Życie.