Remont w mieszkaniu to czas wielkiej próby. Ważna jest właściwa organizacja czasu pracy i umiejętności, by remont można było uznać za udany. Oto podpowiedzi jak zaplanować remont mieszkania krok po kroku.
Remont mieszkania – od czego zacząć?
Remont mieszkania warto zacząć od zaplanowania zakresu prac i osób, które je wykonają. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, czyli architekta wnętrz i designera, którzy wskażą co zrobić i jak połączyć możliwości danego wnętrza z własnymi oczekiwaniami. Nie każdego, jednak stać na zatrudnienie specjalisty. Wówczas pozostaje własna praca (ewentualnie pomoc innych osób). A ta wymaga dobrego planu.
Punktem wyjścia na czas remontu, który wykonujemy sami lub z innymi osobami jest plan remontu. Zawiera on zakres prac i kosztorys remontu. Warto w zeszycie lub na kartce spisać to, co trzeba zrobić i wszystkie, potrzebne do tego akcesoria. To pomoże już na początku remontu ocenić własne możliwości i środki finansowe. Często okazuje się, że podczas remontu pojawiają się nowe, nieprzewidziane wydatki i wówczas warto mieć dodatkowe finanse, na tzw. „czarną godzinę”.
Tworząc kosztorys remontu nie powinno się niczego pomijać, nawet najdrobniejszych kwestii, które też wymagają czasu, nakładu pracy i finansów (nawet niewielkich, ale ich suma może okazać się znacząca dla domowego budżetu). Nawet np. podłączenie piekarnika czy wyczyszczenie fug w łazience warto oznaczyć jako prace wymagające dodatkowego czasu. W ten sposób obędziemy się bez niemiłych niespodzianek.
Remont mieszkania – ile materiałów kupić?
Materiały na remont to absolutna konieczność. Ile ich kupić? Z pewnością nie za mało. Warto wcześniej obliczyć np. ile metrów płytek potrzeba i kupić niewielką nadwyżkę. Podobnie jest z innymi materiałami.
Będąc na zakupach nie należy zapominać także o takich akcesoriach jak narzędzia do remontu. Tutaj niezbędne są narzędzia ręczne, takie jak: poziomica, młotek, kombinerki, szczypce, miarka zwijana, ołówek stolarski, zestaw wkrętaków, klucze, materiały na czas malowania, a w tym: pędzle, wałki, folie ochronne, rozpuszczalniki itp. Remont wymaga też posiadania dobrej, najlepiej aluminiowej, rozwijanej drabiny i elektronarzędzi takich jak: pilarka, szlifierka, wkrętarka, wyrzynarka, wiertarka itp. Jeśli wykonujemy pierwszy w życiu remont i nie mamy w domu praktycznie nic z tych narzędzi – wówczas koszt ich zakupu może być wysoki. Warto, jednak wziąć pod uwagę fakt, że płacimy za nie raz, a po zakończonym remoncie pozostaną na stałe w wyposażeniu domu, okazując się pomocne na co dzień, w trakcie np. drobnych usterek czy awarii. Jest to, więc wydatek na wiele lat.
Jeśli nie wiemy gdzie kupić narzędzia i akcesoria na czas remontu, a nie chcemy robić tego osobiście z wielu powodów, np. ograniczonego czasu, wówczas warto skorzystać z możliwości zakupu wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów do remontu za pomocą aplikacji sklepu oferującego szeroki wybór takich narzędzi – Castorama. Można ją pobrać z:
- App Store: https://apps.apple.com/pl/app/castorama/id1090445849?l=pl
- Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.looksoft.castorama
To sposób na wygodne i szybkie zakupy. Aplikacja umożliwia logowanie i rejestrację za pomocą emaila, konta na Facebooku i w Google+ lub w wersji „gość”. Można wybrać preferowany sklep, w którym będziemy kupować – również z możliwością odbioru w nim. Aplikacja daje dostęp do 40 000 produktów z opcjami sprawdzenia dostępności w wybranym sklepie oraz innych sklepach oraz do aktualnych promocji i gazetki. Jeśli brakuje nam pomysłu na wnętrze – można z jej pomocą szukać inspiracji, tworzyć listy zakupowe i zapamiętywać je na swoim koncie, przenosząc też na inne urządzenia. Kolejną zaletą jest wyszukiwanie produktów poprzez skanowanie kodów QR oraz EAN i łatwy dostęp do danych sklepu, takich jak np. nr telefonu.
Remont mieszkania – samodzielnie czy z ekipą?
Jak wspomniano powyżej samodzielny remont mieszkania wymaga nakładu czasu i pracy, ale przy ograniczonym budżecie jest w zasadzie jedynym, dostępnym rozwiązaniem. Jeśli posiadamy odpowiednio dużo czasu i umiejętności – wówczas można się pokusić o takie rozwiązanie, wiedząc, jednak, że będzie ono wymagać wiele wysiłku i zaangażowania, a każdą pracę trzeba będzie wykonać samodzielnie.
Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest remont mieszkania z ekipą. Zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji fachowców, którzy w szybkim czasie wykonają pracę, dbając przy tym o właściwe narzędzia i kwestie formalne, takie jak np. faktury za zakup materiałów budowlanych. Wymaga to jednak nakładu finansowego. Czasami niektórzy decydują się opóźnić remont na czas, kiedy odłożą więcej funduszy i będą mogli pozwolić sobie na zatrudnienie ekipy. Nie jest to złym rozwiązaniem, jeśli remont nie stanowi absolutnej konieczności, a we wnętrzu da się mieszkać.
Podsumowanie – o tym musisz pamiętać!
Decydując się na remont warto wiedzieć, że wszelkie sugestie i rady znajomych mogą okazać się bardzo cenne, ale nie zawsze słuszne. Każde wnętrze jest inne, wymaga innych, choć czasem podobnych prac, a rady, nawet te najlepsze nie zawsze się sprawdzają. Nie warto ślepo wierzyć w to, co mówią inni, ale sprawdzić samemu zakres prac, przygotować plan pracy, kosztorys i zadbać o dobre materiały, np. kupując w sprawdzonych sklepach. Remont mieszkania to skomplikowana i wyczerpująca praca, ale właściwe rozłożenie jej w czasie i dobra organizacja krok po kroku mogą być kluczem do sukcesu.