Strona głównaARANŻACJEKino domowe w salonie - Jak urządzić i przystosować pomieszczenie

Kino domowe w salonie – Jak urządzić i przystosować pomieszczenie

Salon jest niewątpliwie wizytówką naszego domu. To miejsce w którym przyjmujemy gości, odpoczywamy i spędzamy czas z rodziną. Sala kinowa we własnym mieszkaniu jest marzeniem wielu osób. Wyposażona w profesjonalny sprzęt z pewnością potrafi zagwarantować niezapomniane wrażenia podczas wieczornych seansów filmowych. Aby kino domowe zapewniało jak najlepsze wrażenia, przy projektowaniu przestrzeni warto uwzględnić kilka kluczowych aspektów. Zastanawiasz się, jak zaprojektować i urządzić kino domowe we własnym salonie? Przeczytaj poradnik i przekonaj się sam!

Kino domowe a kolorystyka wnętrz

Na odbiór wizualny kina domowego ma wpływ w głównej mierze w jakim kolorze jest pokój kinowy w domu i cały sprzęt. Jak doskonale wiemy, ściany w prawdziwych salach kinowych zazwyczaj są pomalowane na ciemny, mocno nasycony kolor. Takie odcienie skutecznie pochłaniają promienie światła, bez widocznych mocnych kontrastów. Jednak pomalowanie całego salonu na ciemny kolor jest zbyt ryzykownym posunięciem aranżacyjnym. Jeśli tak odważny odcień zarezerwujesz tylko dla ściany, na której finalnie umieszczony zostanie ekran projekcyjny – z pewnością osiągniesz zamierzony efekt. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie i domownikom wspaniałe warunki do oglądania ulubionych seriali czy filmów, ale również nadasz wnętrzu modny, niepowtarzalny charakter. Intensywne kolory, takie jak: butelkowa zieleń, ciemne szarości bądź granat obecnie są bardzo na czasie.

Wygoda i komfort

Kluczową zaletą kina domowego jest możliwość oglądania filmów dokładnie w takich warunkach, jakie domownicy uznają za najbardziej komfortowe. Jednak nie wystarczy po prostu wstawić telewizora do salonu. Aby każdy seans filmowy był wart zapamiętania, musisz wyposażyć pomieszczenie w odpowiednie meble i ustawić je we właściwym miejscu. To, czy w swoim salonie ustawisz obszerną kanapę, czy wygodne fotele zależy tylko i wyłącznie od Twoich osobistych preferencji i gustu. Jeśli do wspólnego oglądania zapraszasz rodzinę lub przyjaciół miło będzie, jeśli udostępnisz im miejsce do siedzenia. Ustawienie miejsc siedzących nie ma większego znaczenia. Należy mieć na uwadze, aby znajdowały się one odpowiednio daleko od ekranu telewizora. Dla komfortu oraz zdrowia najlepsza odległość to 3x przekątna ekranu. Ponadto, uwzględnij również wysokość, na jakiej znajdzie się ekran projekcyjny – jego dolna krawędź powinna znajdować się około 100 cm nad podłogą.

kino domowe

Zaciemnienie okien

Zdecydowanym przeciwnikiem komfortu podczas projekcji filmu jest bez wątpienia światło dzienne. Okna należy wyposażyć w pełni zaciemniające rolety i zasłony. W przypadku, gdy chcesz osiągnąć efekt całkowitego zaciemnienia wnętrza, wybierz rolety zewnętrzne, które zupełnie hamują dopływ światła dziennego do mieszkania. Innym sposobem na osiągnięcie podobnego rezultatu będą zasłony zaciemniające. Najlepiej, by były wykonane z grubego, najlepiej dwuwarstwowego materiału. Co więcej, zasłony będą sprzyjać akustyce wnętrza – tkanina nie dość, że nada przytulnego charakteru naszemu salonowi, to dodatkowo ograniczy rozprzestrzenianie się pogłosu w salonie.

Światło w sali kinowej

Bardzo istotną rolę w kształtowaniu pomieszczenia przeznaczonego na kino domowe odgrywa światło. W pokoju powinien być zapewniony odpowiedni klimat świetlny – zarówno przed, w trakcie, jak i po seansie. Oświetlenie powinno przyjmować subtelne, wielopunktowe formy. Do tego celu świetnie sprawdzają się punkty świetlne ulokowane przy podłodze, o niewielkiej mocy, które skutecznie rozpraszają mrok, a ich lokalizacja nie narusza obszaru widzenia osoby oglądającej. Równie istotne jest sterowanie oświetleniem. Najkorzystniej dostępne z panela umieszczonego przy miejscach siedzących, tak, aby płynnie zmieniać natężenie światła, bez konieczności przemieszczania się tuż po rozpoczęciu filmu. Możliwość sterowania oświetleniem pozwala na zwiększenie kontrastu wyświetlanego obrazu, a zarazem zapobiega odbiciom światła dziennego w ekranie telewizora. Sporym ułatwieniem jest niewątpliwie automatyka, dzięki której użytkownicy mogą dowolnie zarządzać światłem sztucznym, jak i naturalnym zmieniając tym samym funkcję, jaką ma spełniać pomieszczenie.

Jaki sprzęt do kina domowego?

Wybieramy telewizor

Rozwój techniki w ostatnich latach sprawił, że duży, płaski telewizor nie jest sprzętem przeznaczonym jedynie dla nielicznych, ale staje się standardowym elementem wyposażenia niemal każdego mieszkania. Stawiamy na nowoczesność i wygodę, dlatego nieustannie podążamy z duchem czasu. Aranżując przestrzeń kina domowego powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż. Im większe pomieszczenie, tym większy może być telewizor. Dla przykładu – jeżeli planujemy kupić TV o rozmiarze 42 cale, powinien być on oddalony od sofy minimum 2 metry. Natomiast, jeśli sprzęt ma 52 cale, odległość nie powinna być mniejsza niż 4 metry. Odpowiednie urządzenie przestrzeni sprawi, że wszystkie parametry, jakie oferuje nam telewizor zostaną dobrze wykorzystane.

Jeśli zależy Ci na doskonałej jakości obrazu, możesz rozważyć zakup telewizora o wysokiej rozdzielczości, np. typu 4K. Świetnym rozwiązaniem są także nowoczesne telewizory z lekko wygiętym kineskopem. Dzięki takiemu zastosowaniu będziemy mieli wrażenie, że wyświetlany obraz nas otacza. Nie da się ukryć, że jeśli chcemy kupić naprawdę duży i funkcjonalny telewizor, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Wprawdzie firmy prześcigają się w tanich ofertach, jednak nie warto im ulegać, gdyż w parze z niską ceną idzie niska jakość.

Projektor

Nie ulega wątpliwości, iż kino domowe nie może obyć się bez dużego ekranu. Część z nas wybiera telewizor, zaś inni decydują się na rzutnik. Dzięki niemu możemy oglądać ulubione filmy na wielkim ekranie bez wychodzenia z domu. Niekwestionowaną zaletą projektorów jest przede wszystkim wielkość wyświetlanego obrazu. Okazuje się, że w cenie dużego telewizora (50-65 cali) możemy dostać rzutnik, który będzie w stanie wyświetlić film w rozmiarze 100-150 cali. Urządzenie to jest niewielkie, lekkie i łatwe do przenoszenia. Z uwagi na ich kompaktowy rozmiar, przechowywanie nie sprawia żadnego kłopotu. Kolejną zaletą o której niewielu kupujących pamięta jest fakt, że obraz wyświetlany przez projektor to światło odbite od ściany lub specjalnego ekranu, dzięki czemu oglądanie go mniej męczy i psuje wzrok.

Takie urządzenie doskonale sprawdzi się, w przypadku, kiedy mamy do zagospodarowania dużą przestrzeń. Natomiast, jeśli do naszej dyspozycji pozostaje mały metraż, a koniecznie zależy nam na kupnie projektora, wybór powinien paść na urządzenie z funkcją ultrakrótkiego rzutu. Pozwoli ona na wyświetlanie obrazu nawet wtedy, kiedy rzutnik będzie znajdował się kilkadziesiąt centymetrów od ściany. Problem jednak może pojawić się przy użytkowaniu w świetle dziennym. Większość rzutników będzie miała problem z uzyskaniem odpowiedniego kontrastu w nie zaciemnionym pomieszczeniu. Pamiętajmy również o odpowiednim zagospodarowaniu ściany, na której będzie wyświetlany obraz. Alternatywą może być ekran projekcyjny, który kupimy już od 200 do 2000 zł – w zależności od rozmiaru.

projektor

Dodatkowy sprzęt

Kino domowe to nie tylko telewizor czy rzutnik. To również odpowiednio dobrane zestawy głośników, który pozwolą na lepsze odbieranie dźwięku i efektów specjalnych. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Możemy zdecydować się na zintegrowane elementy, czyli kupić wszystko w komplecie lub dobierać komponenty oddzielnie. To, na co się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych oczekiwań. Warto wiedzieć, że dodatkowy sprzęt dołączony w zestawie bardzo często jest niskiej jakości. Na liście koniecznie muszą znaleźć się: głośniki, odtwarzacz, kable i amplituner. W przypadku głośników, podobnie jak z telewizorem, istotna jest wielkość pomieszczenia, w jakim zostaną zamontowane.

Najważniejszym elementem tego systemu jest głośnik centralny. Umieszczany zwykle pod ekranem, odpowiada za 70% dźwięku, jaki do nas dociera. Takie umiejscowienie daje najlepsze rezultaty w domowych warunkach. Po głośnikach przednich, przychodzi czas na subwoofer. Musimy pamiętać, że jest to głośnik aktywny, posiadający wzmacniacz. Dźwięk emitowany przez to urządzenie będzie się inaczej rozchodził jeśli stanie w kącie, a inaczej niż na środku pomieszczenia. Najważniejsze, by znajdował się on bezpośrednio na podłodze. Wybierając kolumny trzeba też zdecydować, czy podłączymy je kablami, czy bezprzewodowo. Podczas wyboru dodatkowych elementów do kina domowego szczególnie ważne jest to, by pochodziły od jednego producenta. Każdy z nich ma bowiem swoją specyficzną barwę dźwięku i wybranie głośników pochodzących od różnych producentów może spowodować, że dźwięk po prostu się rozejdzie. Kupując odtwarzacz do wyboru mamy DVD, Blu-Ray oraz odtwarzacz sieciowy. Dwa pierwsze odtwarzają płyty, zaś ostatni wyposażony został w łącze Wi-Fi oraz porty USB, dzięki czemu może odtwarzać obraz z wielu dostępnych bibliotek audio online.

Jak rozstawić zestaw do kina domowego?

Nim podejmiemy decyzję o zakupie kina domowego, należy zastanowić się w jakim pomieszczeniu zostanie umieszczony zestaw. Najczęściej wybór ten pada na salon. Od wielkości pomieszczenia będzie między innymi rodzaj, a także cena urządzeń. Im większa przestrzeń do zagospodarowania, tym większa potrzebna moc oraz rozmiar głośników. Po wybraniu odpowiedniego dla nas zestawu, należy rozstawić go według ogólnych zasad:

  • po bokach telewizora ustawione są dwa przednie głośniki,
  • głośnik centralny umieszcza się pod ekranem,
  • pozostałe kolumny należy rozstawić po bokach w tylnej części pomieszczenia,
  • należy zwrócić uwagę na długość wykorzystanych kabli – im krótszy przewód łączący głośnik z amplitunerem, tym dźwięk będzie lepszej jakości.

Podsumowanie

Oglądanie filmów na niskiej jakości telewizorze i przy kiepskim nagłośnieniu szybko może uprzykrzyć życie prawdziwym kinomaniakom. Dla takich osób doskonałym rozwiązaniem jest kino domowe, które pozwoli zaspokoić potrzeby audiowizualne poprzez odtwarzanie dźwięku oraz obrazu wysokiej jakości. Coraz lepsze technologiczne rozwiązania pozwalają cieszyć się wrażeniami podobnymi jak w sali kinowej. Korzystanie z nowoczesnych zestawów domowego pozwalają stworzyć multimedialne centrum rozrywki we własnym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read