Strona głównaARANŻACJEKsiążki w roli głównej. 4 sposoby na aranżację salonu dla bibliofila

Książki w roli głównej. 4 sposoby na aranżację salonu dla bibliofila

Czytanie książek to hobby szlachetne, kształcące i… rozwijające pasję do kolekcjonowania. W salonie bibliofila musi zatem znaleźć się miejsce na stale rosnący zbiór dzieł, ale też na strefę relaksu, gdzie można wygodnie zasiąść do lektury. Oto garść inspiracji, jak urządzić salon, w którym książki odgrywają główną rolę.

1. Salon bibliofila w stylu klasycznym – harmonia i elegancja

W salonie utrzymanym w stylu klasycznym godną oprawę dla kolekcji zapewni duży reprezentacyjny regał, najlepiej taki z przeszklonymi drzwiami, w którym książki będą doskonale wyeksponowane. Styl klasyczny opiera się na kolorystycznej harmonii, dlatego pozostałe meble do salonu dobieramy kolorem do regału.

Odpowiednie będą stonowane barwy: biel, beż, szarości albo grafit. Świetnie sprawdzą się fotele na nóżkach z wysokimi oparciami i szerokimi podłokietnikami, dopasowane podnóżki oraz sofa z miękkimi poduszkami – zwróćmy uwagę na modele ze skóry licowej. Do tego obowiązkowo niski stolik kawowy. W salonie urządzonym w stylu klasycznym nie może zabraknąć również kominka. Obudowa z wystającym gzymsem to kolejne miejsce, w którym można wyeksponować cenne książki.

2. Salon bibliofila w stylu minimalistycznym – funkcjonalność i prostota

Aranżacja salonu w stylu minimalistycznym opiera się na oszczędnych geometrycznych kształtach. Szukajmy w sklepach prostokątnych i kwadratowych otwartych regałów z wysokimi i pojemnymi półkami. Tego typu modele dzięki prostej i surowej formie nie odwracają uwagi od najważniejszego elementu wystroju – książek. Co zrobić, jeśli dysponujemy ograniczoną ilością miejsca i obawiamy się, że duży regał zdominuje aranżację? Warto zainteresować się seriami mebli. W ten sposób łatwo skompletujemy zestaw dopasowany do naszych wymagań i możliwości.

W mniejszym salonie sprawdzi się standardowy regał o szerokości 80 cm z prostym słupkiem i jedną albo dwiema wiszącymi witrynkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by książki ustawiać też na otwartych półkach mocowanych do ściany. Komplet wypoczynkowy do minimalistycznego salonu powinien cechować się jednolitą kolorystyką i prostą formą bez ozdobnych deseni czy wyszukanych kształtów. Ważną funkcję pełni również światło – lampa wolno stojąca z dużym geometrycznym kloszem, ustawiona obok fotela, będzie stylowym i użytecznym elementem wystroju.

3. Salon bibliofila w stylu skandynawskim – wygoda i przytulność

W gronie bibliofilów znajdą się również tacy, którzy ponad kolekcjonowanie nowych okładek przedkładają przyjemne chwile spędzone na lekturze. W salonie w stylu skandynawskim, urządzonym pod kątem relaksu przy książce, główną rolę będą odgrywały przepastny fotel z miękkimi poduszkami i kanapa albo narożnik przykryty grubym, ciepłym pledem. Oprawę dla książek może stanowić regał z jasnego drewna – otwarty albo częściowo zamknięty, z gładkim białym frontem.

Kolorystyka takiego wnętrza powinna być jasna, choć styl skandynawski dopuszcza kontrastowe zestawienia i żywe, jaskrawe barwy, np. dywany w pasy. W jego ramy idealnie wpisują się duże okna, najlepiej odsłonięte, bez firan, dostarczające naturalne światło, niezbędne w kąciku do czytania.

4. Salon bibliofila w stylu kolonialnym – egzotyka i luksus

Styl kolonialny nawiązuje do angielskiego stylu klasycznego, a zarazem odróżnia się od niego nutą egzotyki. Idealnie odnajdą się w nim meble z ciemnego drewna z ozdobnymi uchwytami. Oprócz książek wyeksponowanych w przeszklonym regale rolę dekoracji będą odgrywały bibeloty, najlepiej pamiątki z podróży albo stare przedmioty z historią. Niska masywna ława w otoczeniu wygodnych foteli – wiklinowych lub pikowanych – zaprasza do lektury przy kawie.

W pomieszczeniu powinny dominować stonowane kolory ziemi: odcienie brązu, zieleni i szarości, ale znajdzie się też miejsce na wzorzysty dywan, tapetę czy zasłony. Na ścianach mogą zawisnąć obrazy o tematyce podróżniczej lub orientalnej albo mapy. Salon bibliofila urządzony w stylu kolonialnym będzie zarówno oazą relaksu, jak i reprezentacyjną wizytówką domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read