Strona głównaNIERUCHOMOŚCIKupno mieszkania, co warto wiedzieć?

Kupno mieszkania, co warto wiedzieć?

Mieszkanie warto kupić

Mieszkanie to dobre miejsce do życia oraz lokum mieszkalne spełniające oczekiwania człowieka. Ludzie marzą o pięknym mieszkaniu, ale nie zawsze stać ich na nie. Powinno to być lokum eleganckie, efektowne, dobrze położone. Polacy najczęściej kupują mieszkania małe, od 30 do 50 metrów. Nie wynika to z chęci, lecz z możliwości finansowych. Nie stać ich na drogie mieszkania, dlatego muszą oszczędzać. I robią to bardzo skutecznie. Niedrogie mieszkanie można kupić na obrzeżach miast. W centrach dużych miast metr kwadratowy mieszkania kosztuje nawet 20 000 złotych. Są to ogromne kredyty, a ludzie zaciągają zobowiązania nawet do 80. roku życia. Mieszkanie przejmuje rodzina lub bank, gdy starsza osoba umiera.

Zanim kupi się mieszkanie trzeba:

* zbadać zdolność kredytową;

* sprawdzić na jakie mieszkanie mamy szansę;

* zacząć szukać mieszkania samodzielnie lub zlecając  takie działania biuru nieruchomości – pamiętajmy, że pośrednik pobiera 3 procent prowizji od wartości danego mieszkania, co jest sporym obciążeniem dla kredytobiorcy;

* poza tym koniecznie trzeba zgromadzić wkład własny, a to spora kwota – wynosi 20 000, 30 000 czy 50 000 złotych – zależnie od wartości mieszkania.

Nie wolno zapominać, że osoby samotne, czyli single mają znacznie mniejszą  zdolność kredytową. Banki patrzą na nich nieufnie. Łatwiej kredyt uzyska para niż singiel. To ważna wiedza.

Poszukiwanie mieszkania to praca, a znalezienie taniego mieszkania graniczy z cudem. Niełatwo jest takie mieszkanie kupić, ale jest to realne. Należy realnie ocenić własne możliwości – nawet jeśli dzisiaj ktoś zarabia bardzo dobrze, to nie ma gwarancji, że utrzyma pracę oraz wysokie zarobki do końca życia. To duże zagrożenie dla takiego człowieka – gdy zarobki spadną kredyt trzeba będzie spłacać nadal, a to jest ogromne ryzyko. Nie każda osoba może sobie na to pozwolić. Kredyt jest obciążeniem na 20 czy 30 lat. Niektórzy gromadzą kapitał i zaciągają kredyt hipoteczny na 10 lat. To o wiele łatwiejsza sprawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read