Dobór odpowiedniego rekuperatora nie jest, na dobrą sprawę, rzeczą łatwą. Źle dobrane urządzenie – o zbyt małej wydajności czy niewłaściwie wykonanej wykonana instalacji instalacja – może sprawić, że system wentylacji mechanicznej nie będzie spełniał swojej funkcji. Jaki rekuperator wybrać?
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzić na ogrzewaniu, a na dodatek cieszyć się czystym, świeżym powietrzem w swoim domu. Montaż rekuperatora pozwala na stałą wymianę powietrza. Przy rekuperatorze wymiana powietrza zachodzi cały czas – przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz i nawet przy zamkniętych oknach. Na dodatek, dzięki odpowiednim filtrom urządzenie zatrzymuje na zewnątrz szkodliwy dla zdrowia smog, a także insekty, kurz oraz hałas!
By jednak czerpać maksymalne korzyści z inwestycji należy odpowiednio dobrać urządzenie. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Wymienniki. Zwróć uwagę na odpowiedni certyfikat!
W przypadku wymienników zdecydowanie nie warto sięgać po te najtańsze. Choć wielu producentów przekonuje, że ich urządzenia sięgają sprawności niemal 100 proc. w rzeczywistości tylko nieliczni są w stanie potwierdzić to stosownym certyfikatem. W innych przypadkach producenci podają jedynie teoretyczną sprawność obliczeniową, na dodatek w idealnych, laboratoryjnych warunkach nie uwzględniającą m.in. przepływu powietrza przez całe urządzenie, wentylatory itp. W praktyce ich sprawność może więc wynosić zaledwie ok. 50 proc.
Wentylatory. Im większa wydajność tym większy komfort użytkowania
Wentylator to element równie istotny jak wymiennik. Wydajność wentylatorów wpływa bowiem na wydajność. W Polsce norma ta waha się od 0,2 do 1 wymiany powietrza na godzinę jednak mieszkaniec budynku z dużą pewnością będzie odczuwał różnicę.
Urządzenie o maksymalnej wydajności 0,2 wymiany na godzinę nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu domownikom. Powietrze w budynku może stać się po pewnym czasie duszne i wilgotne. Dlatego też warto sięgnąć po rekuperator o minimum 0,6 wymiany dla dużych domów i 0,8 do 1 całkowitej wymiany powietrza dla budynków poniżej 140 m2.
System wentylacji – od niego również zależy moc wydajność rekuperatora
Instalacja może być wykonana z popularnych w Polsce, m.in. z uwagi na niską cenę, przewodów elastycznych lub przewodów sztywnych, np. stalowych. Przewody elastyczne generują kilkunastokrotnie wyższy opór niż stalowe jednak są wygodne w montażu. Przy wyborze rekuperatora należy wziąć pod uwagę odpowiednią moc do zapewnienia wystarczającego przepływu powietrza przez instalację, która generuje duże opory. Przy przewodach elastycznych będzie potrzebny więc rekuperator o znacznie większej wydajności w celu uzyskania takiego samego efektu wentylacyjnego. Szeroki wybór niezawodnych rekuperatorów znajdziesz na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.
Rodzaje rekuperatorów
Na rynku dostępne są także rekuperatory decentralne. To np. rekuperator pokojowy, nazywany rekuperatorem ściennym czy pokojowym. Pracują one jednak na nieco innej zasadzie, mają mniejszą wydajność i, by zachodziła wentylacja, muszą być instalowane w każdym pomieszczeniu.