Jedną z najczęstszych przyczyn sporów pomiędzy wynajmującymi a najemcami jest kwestia tego, kto powinien dokonywać bieżących napraw oraz poważniejszych remontów w wynajmowanym mieszkaniu. Jak się okazuje, prawo nakłada w tej sprawie określone obowiązki na obie strony umowy najmu. Jak zatem przedstawia się problem konserwacji mieszkania w trakcie jego wynajmowania i kto odpowiada za jego utrzymanie?
Prawo a remonty w wynajmowanym mieszkaniu – co mówią przepisy?
Prawa i obowiązki, po stronie wynajmującego oraz najemcy, w zakresie dokonywania remontów, regulują przepisy Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Oczywiście, kwestia indywidualnych ustaleń może również zostać doprecyzowana w umowie najmu. Jakie obowiązki ciążą na wynajmującym, a jakie na najemcy?
Obowiązki po stronie wynajmującego
Wynajmujący lokal mieszkalny zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego ma obowiązek udostępnić najemcy lokal, którego stan umożliwia korzystanie z niego w umówionym zakresie, a także utrzymywanie go w takim stanie przez cały okres umowy najmu. Zgodnie z prawem, jeśli w trakcie użytkowania mieszkania wystąpiła usterka, która sprawa, że lokal nie nadaje się do dalszego użytkowania zgodnie z umową, za jej usunięcie odpowiada wynajmujący. Zwykłe chodzi o takie remonty jak naprawa i wymiana:
- uszkodzonych instalacji,
- elementów wyposażenia technicznego budynku,
- źródeł ciepła, drzwi, okien,
- podłóg, posadzek, wykładzin czy tynków.
Najemca ma prawo wyznaczyć wynajmującemu czas na wykonanie naprawy, a po jego upływie może samodzielnie jej dokonać, obciążając kosztami wynajmującego. Należy jednak pamiętać, że jeśli awaria nastąpiła na skutek okoliczności, za które wynajmujący nie jest odpowiedzialny, wówczas przywrócenie stanu poprzedniego nie jest jego obowiązkiem.
Jakie są obowiązki najemcy?
Jak wynika z doświadczenia firm, których domeną jest zarządzanie najmem w Warszawie, często najemcy nie mają świadomości, że również na nich ciążą obowiązki dokonywania napraw w wynajmowanym lokalu. Mowa tu przede wszystkim o konieczności wykonywaniu drobnych napraw, które wiążą się z codziennym użytkowanie mieszkania. Najemca zobowiązany jest do użytkowania powierzonej mu nieruchomości w sposób zgodny z umową oraz z przeznaczeniem lokalu. Oznacza to, że jeśli samemu zepsuł coś w trakcie użytkowania mieszkania, zobowiązany jest usunąć usterkę. W szczególności dotyczy to:
- malowania ścian,
- drobnych napraw drzwi oraz okien,
- bieżącej konserwacji podłóg,
- prostych napraw instalacji oraz urządzeń technicznych,
- utrzymaniu lokalu w odpowiednim stanie technicznym oraz sanitarnym.
Zarządzanie najmem w Warszawie – sposób na uniknięcie sporów o remonty
Wielu właścicieli mieszkań ma trudności z wyegzekwowaniem od najemców obowiązku dokonywania drobnych napraw, bieżących remontów i konserwacji powierzanych im lokali. W efekcie stan techniczny nieruchomości ulega pogorszeniu, spada także jego wartość. Rozwiązaniem problemu na terenie stolicy jest profesjonalne zarządzanie najmem w Warszawie, realizowane m.in. przez firmę Z NAMI. Kompleksowa obsługa wynajmu mieszkań przez zewnętrzną firmę, która przejmuje obowiązek dokonywania napraw i remontów, z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy oraz zbędnych nerwów.