O kominku w salonie marzy wiele osób, niestety nie wszyscy, z różnych względów, mogą sobie na niego pozwolić. Jednak istnieje alternatywne rozwiązanie – piec na drewno, który świetnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło ogrzewania, a także ciekawy element dekoracyjny. Jakie są zalety piecyka kominkowego? I czy warto się na taki urządzenie zdecydować?
Piec na drewno ma wiele zalet
Piec kominkowy jest doskonałą alternatywą, zwłaszcza dla osób dysponujących niewielkim metrażem. Koza to doskonały wybór przede wszystkim dlatego, że może zapewnić dodatkowe źródło ciepła o wydajności podobnej, jaką oferują typowe wkłady kominkowe. Piec kominkowy ma podobne właściwości do zwykłych kominków i porównywalną do nich moc grzewczą. Tak jak one służy do spalania drewna – jednego z najbardziej opłacalnych paliw – dzięki czemu pozwala na relatywnie tanie i ekologiczne ogrzewanie. Najmniejsze modele zmieszczą się już na kilku metrach kwadratowych, ale są także większe, bardziej reprezentatywne, jak te z serii CUBE Defro Home, które dają ładną wizję ognia, niczym kominki z prawdziwego zdarzenia.
Gotowy do zamontowania
O ile decyzję o kominku najlepiej podjąć jeszcze na etapie prac projektowych domu, o tyle na piecyk kominkowy można zdecydować się w dowolnym momencie. Piece kominkowe mają fabrycznie zamontowaną obudowę, dzięki czemu nie wymagają prac budowlanych, co przekłada się na zmniejszenie kosztów montażu, a także czasu jego instalacji.
Dodatkowe źródło ciepła
Piece kominkowe zwykle nie są przystosowane do systemu dystrybucji ciepłego powietrza (DTP), aczkolwiek istnieje możliwość zakupu urządzenie z “namiastką DTP”, czyli systemem rozprowadzającym powietrze w pomieszczeniu, w jakim piecyk się znajduje. Jednak i bez tego koza jest w stanie zapewnić ciepło w salonie, o ile tylko odpowiednio zostanie dobrana jej moc i rozmiar. Kupując urządzenie o odpowiednich parametrach technicznych, można wiele zaoszczędzić, ponieważ taki piec na drewno okazuje się pomocny, gdy jest na tyle zimno, aby włączyć dodatkowe ogrzewanie, ale jeszcze na tyle ciepło, aby nie uruchamiać instalacji c.o. A takich dni w ciągu roku mamy przecież całkiem sporo.
Dodatkowe zadania
Faktem jest, że obsługa pieca na drewno jest bardziej wymagająca niż w przypadku bezobsługowego pieca na ekogroszek z podajnikiem. Przy kozie trzeba chodzić – zadbać o odpowiedni opał, czyścić szybę i palenisko, odgarniać popiół z popielnika, nie wspominając już o pilnowaniu płomienia. Dodatkowych zadań trochę jest, ale są osoby, które nie traktują ich, jak szkopuł, tym bardziej, że gotowe do opału drewno dobrej jakości można bez trudu kupić, a popiół spożytkować, jako nawóz. Wszystko zależy od podejścia, ale jedno jest pewne – wizja żywego ognia jest warta takiego poświęcenia. Ogień hipnotyzuje i uspokaja, tworzy niezwykle ciepłą rodzinną atmosferę, jakiej nie da się osiągnąć żadnym innym elementem wyposażenia wnętrza, tym bardziej, że taki piec na drewno może prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie.
Ozdoba salonu
Najnowsze piecyki na drewno mają tak ciekawą konstrukcję, że potrafią dopasować się do każdego nowoczesnego wnętrza. Dziś, kiedy tak popularny jest styl rustykalny, część osób decyduje się na stylizowaną kozę starego typu z małymi drzwiczkami i pięknymi elementami dekoracyjnymi. Ale dużym powodzeniem cieszą się również piecyki nowoczesne, z dużymi przeszklonymi drzwiami, z szybą panoramiczną, płaską lub wyginą, z korpusem o obłym lub cylindrycznym kształcie, z nóżką bądź półką na drewno. Wybór jest ogromny i dotyczy nie tylko kształtów, ale także kolorów, bo na przykład firma Defro Home oferuje swoim klientom możliwość indywidualnego dobrania kolorystyki z dostępnej palety barw (zobacz piece na drewno z serii SOLUM). Dzięki temu koza przestaje być zwykłym urządzeniem grzewczym, ale staje się prawdziwą ozdobą salonu – skądinąd tak chętnie wybieraną przez wielu projektantów wnętrz.
Piec na drewno, czy warto się na niego zdecydować? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Z pewnością najnowsze piece kominkowe wyróżniają się wysoką wydajnością i ciekawym designem, wiele dostępnych dziś modeli, jak na przykład piece na drewno z Defro Home, spełniają wymogi EkoProjektu, dzięki czemu po prostu dają ciepło, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. A to bardzo bez wątpienia mocne argumenty!
Więcej informacji o piecach na drewno znajdziesz na stronie producenta Defro Home: https://www.defrohome.pl/