Płytki podłogowe w salonie – czy to dobry pomysł?

Planując aranżację poszczególnych pomieszczeń, na podłodze w salonie najczęściej kładziemy panele lub drewniane klepki. Wiele osób zapomina, że jest jeszcze jedno alternatywne rozwiązanie – w postaci płytek ceramicznych. Okazuje się, że aranżacje salonu z wykorzystaniem płytek nieustannie zyskują na popularności. Zastanowimy się dzisiaj nad zaletami i wadami takiego rozwiązania.

Jakie są zalety układania płytek w salonie?

Pierwszą z zalet płytek ceramicznych, jaką należy wymienić, jest ogromna różnorodność wzorów, kolorów i formatów. To daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza salonu. W przypadku paneli ta dowolność jest dużo mniejsza. Mają one ściśle określony, stały rozmiar. Ich kolorystyka jest co prawda zróżnicowana, ale zawsze oscyluje w okolicach struktury drewna. Stanowi to pewne ograniczenie. W przypadku parkietu możemy co prawda wybrać wielkość i ułożenie klepek, ale ich kolorystyka nie dorównuje bogactwu, jakie prezentują płytki ceramiczne.

Płytki pozwalają zaaranżować salon w dowolny sposób. Począwszy od minimalistycznej podłogi, która rysunkiem nawiązuje do marmuru, aż po wzorzystą mozaikę w czarno-białej kolorystyce. Kolejne pomysły na aranżacje można by mnożyć. W tym przypadku rzeczywiście „sky is the limit”.

Dużą zaletą płytek ceramicznych jest ich wytrzymałość. Powierzchnia płytek wykazuje o wiele wyższą odporność na uszkodzenia, aniżeli ma to miejsce w przypadku paneli lub parkietu. Jest to szczególnie ważne w przypadku salonu, który będzie dosyć intensywnie użytkowany. Miejsca, w których znajdują się stół, krzesła czy też fotele, są najbardziej narażone na uszkodzenie. Podłoga wykończona płytkami zachowa swój nienaganny wygląd o wiele dłużej niż panele czy parkiet. Co ciekawe, w ofertach sklepów z płytkami dostępne są także modele do złudzenia przypominające panele. To idealne rozwiązanie dla zwolenników aranżacji z wykorzystaniem drewnianej podłogi. W ten sposób mogą oni zachować wygląd parkietu, a jednocześnie podnieść trwałość powierzchni.

Warte podkreślenia jest doskonałe przewodnictwo cieplne, jakim charakteryzują się płytki. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku montażu ogrzewania podłogowego. W tym przypadku płytki ceramiczne będą dużo bardziej praktyczne od paneli.

Nie bez znaczenia jest też łatwość sprzątania powierzchni wyłożonej płytkami ceramicznymi. Czyszczenie płytek nie wymaga stosowania specjalnych środków pielęgnacyjnych. Wystarczy płyn do naczyń czy nawet domowy preparat na bazie octu. Porównując do wykładzin i dywanów, należy stwierdzić, że płytki są dużo bardziej higienicznym rozwiązaniem. Nie kumulują kurzu oraz drobnoustrojów, co ma ogromne znaczenie dla alergików.

Czy płytki w salonie mają jakieś wady?

Każde rozwiązanie aranżacyjne ma swoje mocne i słabsze strony. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku płytek ceramicznych. Podłoga wykończona płytkami jest bardziej chłodna w porównaniu do parkietu czy paneli. Problem rozwiązuje oczywiście ogrzewanie podłogowe, ale nie każdy chce się decydować na dodatkowe wydatki.

Pod względem stylistycznym niektóre modele płytek również mogą nadawać wnętrzu salonu chłodnego wyrazu. Oczywiście wiele osób bardzo świadomie stosuje taką minimalistyczną, surową stylistykę. W takim przypadku warto zadbać o uzupełnienie aranżacji salonu dodatkami, które nieco ocieplą jego charakter.

Płytki ceramiczne to doskonały pomysł na aranżację dowolnego pomieszczenia w domu. Szukając inspiracji w kwestii wystroju salonu, warto odwiedzić sklep Plytki24.pl. Oferuje on nie tylko bogactwo stylistyczne, ale przede wszystkim wysoką jakość płytek.

fot. plytki24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj