Strona głównaPORADYPodstawowe elementy wyposażenia magazynu

Podstawowe elementy wyposażenia magazynu

Magazyn to nieodłączny element sklepu, galerii handlowej, firmy produkcyjnej, obiektu sportowego i gastronomicznego. To pomieszczenie przeznaczone do przechowywania różnorodnych towarów, surowców, produktów wytwarzanych w rozmaitych branżach.

Każdy asortyment wymaga odpowiednich warunków przechowywania, trzeba zapewnić właściwą temperaturę, wilgotność, wentylację, światło, zabezpieczyć towar przed szkodnikami, zadbać o czystość pomieszczenia i higienę oraz o bezpieczeństwo pracowników magazynu.

Regały magazynowe

Meble magazynowe muszą być solidnie wykonane, wytrzymałe, odporne na duże ciężary, na uszkodzenia, zadrapania, zarysowania i zniszczenia, na takie warunki, jak wilgoć i zmiany temperatur. Podstawowym elementem wyposażenia każdego magazynu są regały wykonane z metalu. Regały magazynowe powinny być dostosowane swą konstrukcją do cech przechowywanych towarów. Produkty w drobnych opakowaniach przechowywane jednostkowo wymagają swobodnego dostępu do nich i powinny być przechowywane na tradycyjnych regałach półkowych, których rozstaw półek jest dostosowany do parametrów tych produktów.

Wybierając każdy regał do magazynu należy zwrócić uwagę na jego wymiary, ilość półek i możliwość ich regulacji, maksymalne obciążenie regału. Trzeba też się upewnić, czy mebel może stać samodzielnie czy musi zostać przymocowany do ściany.

Jeżeli wybierzemy regały o najbardziej uniwersalnych wymiarach, łatwo będzie dobrać do nich pojemniki do magazynowania mniejszych elementów. Regały powinny być po malowaniu proszkowym i paskowaniu. To zabezpieczy meble przed korozją i zapewni im estetyczny wygląd.

Szafa metalowa

Często w magazynie konieczne jest zamontowanie metalowej szafy, w której będziemy przechowywać cenniejsze narzędzia i ważne dokumenty. Zawartość szafy będzie zabezpieczona przed dostępem niepowołanych osób i zabezpieczona przed kradzieżą czy ewentualnym pożarem.

Wózki widłowe

Magazynowanie każdego towaru kiedyś się kończy i trzeba wtedy przewieźć towar w inne miejsce. Wówczas niezbędne pokażą się różnorodne wózki. W magazynach o większej powierzchni niezbędne są wózki widłowe napędzane silnikiem spalinowym obsługiwane przez wykwalifikowanego pracownika.

Takie wózki są w stanie przetransportować towary nawet o bardzo dużej wadze, dochodzącej nawet do kilkudziesięciu ton. W mniejszych magazynach wystarczy system wózków widłowych napędzanych siłą pracownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read