Strona głównaOGRÓDPrzygotowanie ogrodu do sezonu wiosennego

Przygotowanie ogrodu do sezonu wiosennego

Wraz z ostatnimi przymrozkami w ogrodach rozpoczynają się pierwsze prace wiosenne. Ich zakres i charakter uzależniony jest oczywiście od charakteru danego ogrodu, a także od tego i jakie prace zostały wykonane na jesieni.

Niezależnie od tego wiosną warto wykonać dodatkowe przycinanie roślin ozdobnych, a także drzewek i krzewów. Jest to niezbędne zazwyczaj w przypadku, kiedy zimą panowały bardzo niskie temperatury powietrza, które prowadziły do przemarzania roślin. Tym samym obumarłe gałęzie należy jak najszybciej usunąć, zanim rozpocznie się właściwa wegetacja roślin. W tym celu sprawdzić się może nowoczesna podkrzesywarka marki Stiga, a także poręczny sekator akumulatorowy. Co więcej podkrzesywarka może zostać wykorzystana również w przypadku przycinania żywopłotów. W ten sposób można bardzo szybko wyrównać powierzchnię krzewów, nadając im pożądany kształt. Należy również pamiętać o wczesnowiosennym przycinaniu hortensji ogrodowych. Zapewni to ich obfite kwitnienie w czasie sezonu letniego.

Wykorzystanie glebogryzarki

Przygotowując ogród na nadejście wiosny warto także wykorzystać glebogryzarki dostępne w ofercie marki Stiga. Z ich pomocą można bardzo szybko przygotować glebę do siewu kwiatów oraz warzyw. Glebogryzarka pozwala na bardzo dokładne wymieszanie ziemi z kompostownikiem, przez co zapewnia to równomierny rozkład substancji odżywczych. Jest to z kolei ważne dla prawidłowego wzrostu roślin oraz dla efektywnego wykorzystania minerałów i witamin pochodzących z gleby. Co więcej w okresie wcześniej wiosny a bardzo rozpocząć pierwsze prace nad przygotowaniem trawnika. W przypadku starego trawnika należy dokonać dokładnego grabienia, oczyszczając w ten sposób jego powierzchnię z zalegających gałęzi czy też liści. Jest to bardzo ważne, aby z trawnika usunąć wszelkie nieczystości, a także inne zabrudzenia, które mogłyby utrudniać pierwsze koszenie.

Dodatkowym zabiegiem wczesnowiosennym na trawniku jest wyrównanie jego powierzchni. Oznacza to, że należy usunąć wszelkie kretowiska czy też inne nierówności, które pojawiły się w czasie zimy. Wówczas często okazuje się, że trawnik wymaga dosiewki, czyli uzupełnienia. Tak zwana dosiewka może być także konieczna w przypadku, kiedy zimą panowały stosunkowo niskie temperatury powietrza. Wówczas część trawy mogła ulec zmarznięciu. Aby zatem zachować i ciągłość oraz intensywnie zielony kolor warto w kwietniu wysiać nasiona traw w pustych miejscach. Następnym krokiem w wiosennej pielęgnacji trawnika będzie pierwsze koszenie. Można w tym celu wykorzystać kosiarki, które oferuje marka Stiga. Termin pierwszego koszenia jest stosunkowo elastyczny, gdyż zależy od panujących warunków atmosferycznych w danym roku. Należy zatem sugerować się prognozami pogody, a także obserwacją swojego trawnika. Jeżeli trawnik jest w dobrej kondycji po zimie, wówczas pierwsze koszenie można wykonać znacznie wcześniej. Natomiast w przypadku, kiedy pojawiły się duże straty, wówczas termin pierwszego koszenia lepiej jest odłożyć, aby trawa mogła się zregenerować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read