Strona głównaDOMUmiejętne przechowywanie w kuchennej spiżarce

Umiejętne przechowywanie w kuchennej spiżarce

Zastanawiasz się, jak urządzić funkcjonalną spiżarkę, umożliwiającą wygodne przechowywanie żywności? Dzięki nowoczesnym systemom meblowym jest to możliwe! Dziś nie trzeba już wydzielać osobnego pomieszczenia na spiżarnię – wszystkie zapasy możesz pomieścić w swojej kuchni. Jak wygospodarować na to miejsce?

Kwestia wygodnego przechowywania żywności, przetworów i przypraw od zawsze budziła duże zainteresowanie. Nawet teraz, gdy kuchnia straciła nieco swój gospodarczy charakter i wizualnie zbliżyła się do części dziennej, nadal potrzebne jest w niej miejsce do przechowywania zapasów i niezbędnych akcesoriów. A tych jest przecież całkiem sporo – często na bardzo niewielkiej przestrzeni trzeba pomieścić sprzęt AGD, garnki, talerze oraz podstawowe artykuły spożywcze. Jak zmieścić tam jeszcze spiżarkę, by wygodnie magazynować zapasy i uniknąć chaosu podczas gotowania?

Jak zaplanować spiżarkę, żeby zawsze mieć wszystko pod ręką?

W większych domach pewnie można pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia gospodarczego na spiżarkę, ale w małych mieszkaniach jest to zwykle niemożliwe. Problem ten rozwiązują jednak nowoczesne meble kuchenne z wygodnymi strefami przechowywania, takimi jak np. wysuwane szafki cargo. Dzięki nim możesz urządzić całkiem pojemną i funkcjonalną spiżarkę nawet w bardzo niewielkiej kuchni. Szafki tego typu wysuniesz na pełną głębokość, a dzięki pojemnym koszom zamocowanym w ich wnętrzu całą zawartość będziesz widzieć jak na dłoni. Sięganie po konkretne produkty też nie będzie już problemem, bo nie trzeba nurkować po nie w głąb regału – w szafkach cargo wszystko jest tuż pod ręką.

Rozwiązania tego rodzaju istotnie poprawiają komfort użytkowania kuchni. Warto pomyśleć o nich, zwłaszcza jeśli spędzasz w kuchni sporo czasu, gotując dla rodziny lub przyjaciół. Gdy wszystko jest w zasięgu ręki, łatwiej utrzymać porządek w kuchni i uniknąć wrażenia chaosu. To ważne zwłaszcza w pomieszczeniach o mniejszym metrażu, w których przestrzeń robocza także jest ograniczona.

Pojemne szuflady w kuchennej spiżarce

Podstawową zasadą organizowania kuchennej spiżarki powinien być łatwy dostęp do zgromadzonych tam zapasów. Szafki cargo to tylko jedno z dostępnych dziś rozwiązań. Podobnym są pojemne, nowoczesne szuflady z pełnym wysuwem, zapewniające nieograniczony dostęp do wszystkich przechowywanych w nich produktów. Są one wytrzymałe na duże obciążenie, więc bez obaw możesz składować w nich nawet większe ilości zapasów. Dzięki temu, że szuflada otwiera się na pełną głębokość, zyskujesz łatwy wgląd w jej zawartość i nie musisz schylać się, by znaleźć produkty położone w głębi.

Wnętrze szuflad łatwo też zaaranżować, zgodnie z własnymi potrzebami. Dobrym pomysłem będzie na przykład umieszczenie w nich specjalnych przegród, regulujących podział przestrzeni i porządkujących ich wnętrze. W ten sposób każdy produkt będzie miał tam swoje miejsce, a Tobie łatwiej będzie zapanować nad chaosem, jaki często gości w kuchennych szufladach.

W czym przechowywać, by zachować świeżość produktów?

Urządzając kuchenną spiżarkę, nie można zapomnieć o akcesoriach do przechowywania przypraw i innych produktów, które szybko tracą świeżość. To jasne, że domowej roboty konfitury, przeciery, kiszone ogórki czy marynowane grzyby przechowuje się w szklanych słoikach, ale co z artykułami, takimi jak mąka czy ryż? Warto wiedzieć, że te także należy przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach ze szkła. Dzięki nim do środka nie przedostanie się wilgoć, powietrze ani żadne szkodniki. Na rynku znajdziesz wiele takich pojemników, które z łatwością dopasujesz nawet do stylu aranżacyjnego kuchni.

W specjalnych pojemnikach warto przechowywać także przyprawy. Dlaczego? Wystarczy tylko wyobrazić sobie bałagan, który robią w szufladzie otwarte opakowania z przyprawami i suszonymi ziołami, by docenić szczelnie puszki i pojemniki. Warto dodać, że produkty te przechowywane w otwartych opakowaniach szybciej tracą świeżość i zdatność do spożycia. Co więcej, designerskie pojemniki na przyprawy mogą stać się jednym z elementów dekoracyjnych Twojej kuchni. Warto wykorzystać ich potencjał!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read