Strona głównaDOMWodoodporne taśmy LED – atuty, rodzaje, zastosowanie

Wodoodporne taśmy LED – atuty, rodzaje, zastosowanie

Technologia LED, z uwagi na swoją energooszczędność i niski poziom awaryjności, znajduje coraz szersze zastosowanie – zarówno w branży produktów oświetlenia domowego, dla ogrodu, ale też do użytku komercyjnego. Produkcja LED w zasadzie zdominowała asortyment z kategorii oświetlenia. Na rynku rozwiązań elektrycznych znaleźć można również taśmy LED o właściwościach wodoodpornych. Czym się one charakteryzują i do oświetlania jakiego typu miejsc się sprawdzą?

Jakie standardy musi spełnić taśma LED, aby móc nazwać ją wodoodporną?

Wodoodporna taśma LED to produkt spełniający standard IP i normę PN-EN 60529:2003. Jest to parametr wskazujący na poziom wytrzymałości elementów elektrycznych w warunkach podwyższonej wilgotności. Tego typu odporność wykazują taśmy led IP68 (https://sklep.neonica.pl/wodoodporne-tasmy-led-ip68). Jeśli zatem poszukujesz taniego oświetlenia elewacji, ogrodu lub oczka wodnego, pytaj w sklepach o ten właśnie rodzaj rozwiązania. Oferuje go również sklep Neonica.pl (https://sklep.neonica.pl/).

Ogród – przestrzeń odpowiednia do zastosowania taśm LED

Gdzie zastosować wodoodporne taśmy led (https://sklep.neonica.pl/gdzie-stosowac-wodoodporne-tasmy-led)? Po pierwsze, w akwarystyce i w małej architekturze ogrodowej. Są one powszechnie spotykane w przypadku systemów oświetlenia zewnętrznego, w tym ogrodowego. Ze względu na swoje zabezpieczenie silikonem nadają się również do oświetlenia oczek wodnych i akwariów. Za stosowaniem diod LED w przestrzeni ogrodowej przemawia również ich bezproblemowy montaż. Wodoodporne diody LED celowo nie mają powierzchni klejącej w postaci dwustronnej taśmy, gdyż w ich przypadku kompletnie by się nie sprawdziła i po krótkim czasie po prostu odpadła. Dlatego też opracowano specjalne mocowania z obejmami, które ułatwiają stabilne usadowienie w wybranym przez siebie miejscu. W ogrodach i na tarasach prawdziwym hitem są również neony LED – istnieją rodzaje przystosowane zarówno do eksploatacji na zewnątrz, jak również wewnątrz pomieszczeń.

Oświetlenie wnętrza domu – z wodoodpornymi diodami LED to proste i efektowne!

Większość obecnie produkowanych żyrandoli, lamp i kinkietów wykorzystuje technologię LED. To jednak nie wszystko. W domu wodoodporne taśmy są dobrym sposobem na podkreślenie stopnic schodów, półek, ale też dolnej krawędzi łóżek czy przestrzeni przysufitowych. Idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – w kuchni, pralni czy w łazience. Wodoodporne taśmy LED, z uwagi na generowane przez nie ciepło, powinno się umieszczać w specjalnych, aluminiowych profilach. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, że diody LED stanowią element oświetleniowy wbudowany bezpośrednio w materiał drewniany i drewnopodobny, jak na przykład ma to miejsce w nowoczesnych, projektowanych na wymiar, kuchniach. Należy pamiętać, że hermetyczne taśmy LED wymagają większej staranności w temacie odprowadzania ciepła. Kluczowe jest zapewnienie wokół nich odpowiedniego obiegu powietrza. Metalowa szyna może być tym elementem, który odbierze nadmiar ciepła z pracujących diod.

Jakie są rodzaje taśm LED?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów taśm LED. Do najpopularniejszych należy taśma LED SMD 3528 (diody mają wymiary 3,5 x 2,8 mm – stąd jej nazwa), która sprawdza się jako element dekoracyjny wnętrza. Trudno w jej przypadku mówić o silnym źródle, które dawałoby światło typowo funkcjonalne. Nic z tych rzeczy. W tym wydaniu diody LED dają jedynie delikatne podświetlenie wybranych elementów. Mogą być zamontowane na ciągu górnych szafek kuchennych lub łazienkowych czy bezpośrednio na ścianie – jak w przypadku modnego ostatnio akcentu dekoracyjnego, spotykanego w nowocześnie urządzonych przedpokojach. Innym rodzajem produktu jest taśma LED SMD 5050 (zbudowana z diod o wymiarach 5 x 5 mm). Służy ona do konkretnego oświetlania przestrzeni wokół domu i posesji. Stąd też tak często spotyka się ją jako element systemów zewnętrznych, zarówno stojących, jak i wiszących. Nic dziwnego, że w przypadku tego typu zastosowań tak ważna jest wodoszczelność taśmy. W przeciwnym wypadku rosa, śnieg czy deszcz mogłyby ją szybko zniszczyć.

Taśma LED RGB – źródło koloru

W sklepach można nabyć również taśmy LED RGB. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one na uzyskanie podświetlenia w tonacji trzech kolorów RGB (red, green i blue). Stanowią dodatkowy akcent dekoracyjny, sprawdzający się w ogródkach restauracyjnych, w hotelach, ale też na prywatnych posesjach i wewnątrz domów.  Świetnie sprawdzają się też wewnątrz akwariów czy przydomowych oczek wodnych, wnosząc do zbiorników dyskretnie rozproszone, kolorowe światło.

Wodoodporna taśma LED o obniżonym napięciu

Dekoratorzy wnętrz, tworząc projekty nowoczesnych łazienek, coraz częściej proponują swoim odbiorcom rozwiązania w postaci modnie podświetlanych stref mokrych, a więc kabiny prysznicowej, wanny, czy sauny. Jeśli marzy Ci się efektowne podświetlenie, jednak obawiasz się o swoje zdrowie i życie (wszak prąd i woda to mało niebezpieczne połączenie), musisz wiedzieć, że na rynku dostępne są taśmy LED z wodoodpornymi diodami o obniżonym napięciu. Dla pełnego bezpieczeństwa stosowania samo źródło zasilania powinno znajdować się z dala od mokrej strefy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read