Czajnik elektryczny to popularne urządzenie, które znajduje się w bardzo wielu kuchniach. Dzięki niemu szybko zagotujemy wodę na herbatę, kawę i inne gorące napoje. Jest bardzo proste w obsłudze. Urządzenie podłączamy do prądu, nalewamy wody, włączamy dużym przyciskiem i gotowe – woda po chwili zaczyna wrzeć. Aby jednak być w pełni zadowolonym z zakupionego czajnika elektrycznego, powinniśmy dobrze zapoznać się z ofertą znajdującą się na rynku. Bardzo szeroka gama czajników daje możliwość wyboru różnych kolorów, pojemności, wielkości, materiałów, z których są wykonane i mocy. Na co zatem zwrócić uwagę, aby kupić dopasowany do naszych potrzeb czajnik elektryczny?
Jak wybrać czajnik elektryczny?
Czajnik bezprzewodowy to świetna alternatywa dla tradycyjnych czajników używanych na kuchenkach gazowych. W takim czajniku woda zagotuje się znacznie szybciej, a samo użytkowanie będzie znacznie bezpieczniejsze. Po zagotowaniu wody, urządzenie automatycznie się wyłączy. Jeśli zależy nam na wyborze dobrej jakości czajnika, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i na długo posłuży nam w kuchni, to warto lepiej przyjrzeć się ofercie urządzeń dostępnych na rynku. Bo jest w czym wybierać! Artykuły różnią się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze czajnika elektrycznego?
Zwróć uwagę na:
- kolor i styl
- materiał, z którego został wykonany
- markę/producenta
- pojemność
- moc
- dodatkowe funkcje
Jeśli przeanalizujemy dostępne na rynku czajniki bezprzewodowe pod kątem wymienionych wyżej cech, będziemy mogli dokonać świadomego zakupu.
Kolor i styl – dopasowujemy urządzenie do kuchennej aranżacji
Czajniki bezprzewodowe dostępne są w całej gamie kolorów oraz wzorów. Znajdziemy klasyczne, białe urządzenia, nowoczesne czarne, a także takie kremowe, beżowe, pastelowe, soczyście kolorowe i stalowe. Dobór kolorystyczny czajnika wcale nie pozostaje bez znaczenia. Urządzenie powinniśmy dopasować kolorem do posiadanych już elementów wyposażenia kuchni. Możemy również postawić na kontrasty i do jasnego wnętrza wybrać czarne urządzenie lub odwrotnie – do czarnych lub grafitowych mebli dobrać śnieżnobiały czajnik.
Jeśli nasza kuchnia utrzymana jest w stylu śródziemnomorskim, warto zaopatrzyć się w urządzenie w kolorze niebieskim. Do wnętrz w stylu angielskim lub skandynawskim pasować będą urządzenia białe, kremowe, ecru, pastelowe i w odcieniach szarego. W aranżacjach rustykalnych i klasycznych pięknie zaprezentują się czajniki retro, przypominające te, które stały na kuchenkach gazowych naszych babć. Wnętrza nowoczesne, minimalistyczne, loftowe będą dobrze współgrać z prostymi czajnikami w mocnym barwach. Z kolei do kuchni w stylu glamour świetnie dopasuje się czajnik elektryczny szklany, który podświetla się na piękny kolor podczas pracy.
Materiał wykonania czajnika
Dostępne na rynku czajniki elektryczne wykonane są z materiałów takich jak stal nierdzewna, tworzywo sztuczne, szkło, ceramika i rzadziej – silikon.
- Czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej – jedne z popularniejszych, wykonane z bardzo trwałego materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, odkształcenia i korozję. Możemy mieć pewność, że taki czajnik będzie pracował bez problemu przez bardzo długi czas. Czajniki elektryczne wykonane ze stali są jednak cięższe niż modele z tworzywa sztucznego. Dostępne w klasycznym kolorze stalowym, ale i w kolorowych wersjach, w stylu nowoczesnym i retro.
- Czajniki elektryczne z tworzywa sztucznego – również bardzo popularne. Nowoczesne materiały, z których producenci oferują czajniki bezprzewodowe są lekkie i ciekawe w formie. Dostępne w przeróżnych wersjach kolorystycznych, najczęściej posiadają zewnętrzną miarę litrażową, która ułatwia odmierzenie pożądanej ilości wody. Na rynku znajdziemy proste, jasne urządzenia, ale i modele bardziej nowoczesne, czarne, białe lub pastelowe, często z ciekawą fakturą. Małe plastikowe czajniki elektryczne będą też świetne jako wyposażenie turystyczne na biwaku czy wycieczce.
- Czajniki elektryczne ze szkła – wykonane z żaroodpornego, wzmocnionego szkła w połączeniu ze stalą nierdzewną lub tworzywem sztucznym. To propozycja dla miłośników nowoczesnych, designerskich rozwiązań. Czajnik jest przezroczysty, widać w nim gotującą się wodę. Dzbanek dodatkowo jest podświetlany, zatem efekt jest naprawdę bardzo ciekawy. Należy jednak pamiętać, że w takim czajniku osad z kamienia będzie od razu widoczny. Szklane urządzenie trzeba będzie odkamieniać znacznie częściej niż czajnik stalowy czy plastikowy. Szkło nie będzie też odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Czajniki elektryczne ceramiczne – swoim wyglądem przypominają klasyczne imbryki do parzenia herbaty i serwowania kawy. Są zazwyczaj białe lub kremowe, zdobione delikatnym wzorem lub ciekawą fakturą. Prezentują się bardzo elegancko i nie zmieniają smaku gotowanej wody. Nie są jednak odporne do stłuczenia.
- Czajniki elektryczne silikonowe – to zazwyczaj wersje turystyczne, lekkie i o mniejszych pojemnościach. W takich urządzeniach podstawa i uchwyt zostały wykonane z plastiku, a dzbanek z silikonu. Silikonową część można łatwo złożyć, dzięki czemu czajnik zajmie mało miejsca w naszym bagażu.
Producenci czajników elektrycznych
Producenci z Europy i całego świata oferują różne czajniki elektryczne, które sprawdzą się w naszych kuchniach. Decydując się na czajnik danej marki, najlepiej wybrać taką, która znana jest z solidnych i wytrzymałych urządzeń. Produktami od renomowanych producnetów będą czajniki elektryczne Tefal, WMF, Morphy Richards i Adler Europe. Można również wybrać producenta, u którego wyposażymy kuchnię w inne elementy małego AGD, dzięki czemu urządzenia pasować będą do siebie stylem. Wybierać można wśród takich producentów jak: Ariete, Bodum, Optimum, Tescoma, Concept, Gallet, Botti, Camry, Maestro i Mesko.
Dostępne na rynku produkty są oczywiście w różnych przedziałach cenowych, zależnych od wyglądu, funkcjonalności, materiału wykonania, pojemności i mocy czajnika. To od nas zależy, jaki budżet chcemy przeznaczyć na zakup i w jaką półkę cenową mierzymy. Szukając lekkiego czajnika plastikowego, który zamierzamy wykorzystać tylko na letnim biwaku, nie musimy szukać modelu z najlepszą funkcjonalnością. Wystarczy nam prosty, mały i tani czajnik. Jeśli jednak zależy nam i na stronie estetycznej, i na praktycznej, a do tego szukamy rozwiązania na lata użytkowania, to warto wybrać solidne i nieco droższe urządzenie.
Dodatkowe funkcjonalności
Czajniki elektryczne nie tylko szybciej gotują wodę niż czajniki na kuchenkę, ale mają jeszcze inną przewagę – zazwyczaj oferują szereg funkcjonalności, których na próżno szukać w czajnikach na gaz. Są to takie funkcje jak:
- Automatyczne wyłączanie – po zagotowaniu wody czajnik elektryczny automatycznie się wyłącza. Nie ma zatem obaw o wygotowanie wody i spalenie urządzenia, co mogłoby nastąpić w przypadku pozostawienia czajnika klasycznego na kuchence. W taką funkcję wyposażony jest niemalże każdy czajnik bezprzewodowy.
- Podświetlenie – występuje we wspominanych już czajnikach ze szklanym dzbankiem. Podczas pracy urządzenia, gotowana w czajniku woda podświetlana jest na niebiesko lub czerwono, co daje świetny efekt wizualny.
- Regulacja temperatury – bardzo przydatna funkcja, która pozwala na ustawienie temperatury, do której ma zostać podgrzana woda, np. 90, 80 czy 70°C. Funkcja sprawdza się podczas parzenia różnych gatunków herbat, które wymagają niższej temperatury parzenia niż 100°C.
- Termometr – umieszczony na korpusie czajnika, pokazuje temperaturę wstawionej do gotowania wody, dzięki czemu znany orientacyjny czas jej zagotowania i wiemy, kiedy zestawić czajnik z podstawy.
- Zabezpieczenie przed włączeniem urządzenia bez wody – urządzenia wyposażone są w termostaty, które kontrolują temperaturę grzałki. Czajnik zostanie automatycznie wyłączony, aby uniknąć przegrzania, jeśli nie ma w nim wody.
Czajnik elektryczny i jego pojemność
Decydując się na czajnik bezprzewodowy musimy wybrać jego wielkość, a co za tym idzie pojemność. Elektryczne urządzenia do gotowania wody dostępne są w bardzo szerokiej gamie pojemności, dzięki czemu wybierzemy takie, które w stu procentach dopasują się do naszych potrzeb. Możemy wybierać spośród czajników na 0,5 litra wody, w których zagotujemy wodę na jedną szklankę lub dwie filiżanki kawy, aż po duże urządzenia do 2,5 litra. Te najmniejsze czajniki o pojemności 0,5-0,6 litra sprawdzą się w szczególności jako urządzenia turystyczne, które warto zabrać ze sobą pod namiot lub na innego typu wycieczkę, na której będziemy mieć dostęp do prądu. Czajniki ok. 1-1,5 l sprawdzą się dla osób mieszkających w pojedynkę lub we dwójkę, a te ok. 2-2,5 l będą idealne dla rodzin wieloosobowych, spiszą się także w biurach i firmowych kuchniach.
Moc wybranego czajnika elektrycznego
Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest moc czajnika podawana w watach (W). Należy pamiętać, że im większa moc urządzenia, tym jest ono silniejsze, a tym samym szybciej zagotuje wodę. Zatem czajniki o mocy poniżej 1000 W gotować będą wodę dłużej niż urządzenia o mocy 1500-2000 W. Czajniki najsilniejsze, o mocy powyżej 2500 W, pozwolą na szybkie zagotowanie nawet sporej ilości wody. Zwróćmy jednak uwagę na to, że moc dostosowywana jest do pojemności czajnika. Te małe pojemnościowo urządzenia wcale nie będą potrzebowały wysokiej mocy, ponieważ przeznaczone są do gotowania mniejszej ilości wody. Z kolei w tych większych, moc dobrego czajnika bezprzewodowego powinna oscylować w granicach 2000 W.