Strona głównaOGRÓDMarkizy - rodzaje i zastosowanie

Markizy – rodzaje i zastosowanie

Potrzebujesz prostego i niedrogiego rozwiązania, by osłonić balkon lub taras przed słońcem i deszczem? Dobrym wyborem będzie markiza. To rozwiązanie łączy w sobie cechy praktyczne, estetyczne i ekonomiczne.

Co to jest markiza

To pytanie może przynieść całkiem nieoczekiwane odpowiedzi, markiza bowiem niejedno ma imię. Może być na przykład… ciastkiem! Skupmy się jednak na markizach w rozumieniu ruchomych zadaszeń. W tym kontekście markiza jest rozkładanym dachem z tkaniny, zamocowanym na rozkładanej konstrukcji. Sterowanie markizą może odbywać się manualnie lub za pomocą pilota. W każdym przypadku markiza po złożeniu schowa się w kasecie i będzie praktycznie niewidoczna. Na co dzień nie ma potrzeby składania markizy, jednak trzeba to zrobić zawsze wtedy, gdy prognozy pogody przewidują silnie wiejące wiatry. Markizy są oparte na delikatnych konstrukcjach i silnych powiewów wiatru raczej nie przetrwają. Za to niestraszny im deszcz czy silne promieniowanie słoneczne.

Markizy balkonowe

To niewielki rodzaj zadaszenia ruchomego, służący do ochrony balkonu przed słońcem i deszczem. Stosuje się je zazwyczaj na balkonach położonych na ostatniej kondygnacji, gdzie brak jest jakiejkolwiek osłony, chociażby w postaci balkonu położonego piętro wyżej. Bardzo rzadko projekt budynku przewiduje zadaszenie najwyżej położonych balkonów. Markiza jest w tym momencie ratunkiem przed mocno świecącym słońcem lub padającym deszczem. Składa się i rozkłada automatycznie. Można stosować silnik elektryczny i sterowanie pilotem. Tradycyjna markiza balkonowa jest prostym kuponem materiału, czasem zakończonym ozdobną falbaną.

Markizy tarasowe

Od markiz balkonowych różnią się przede wszystkim rozmiarem. O ile markizy balkonowe siłą rzeczy są niewielkie, tak markizy tarasowe mogą osłaniać nawet 20m² powierzchni. Montuje się je w kasecie przymocowanej do ściany budynku, rzadziej do sufitu (zdarza się, że taras jest zadaszony tylko częściowo, wówczas do sufitu montuje się markizę jako przedłużenie zadaszenia). Markizy tarasowe choćby z racji wielkości poleca się montować z zasilaniem elektrycznym. Duży wybór pokryć materiałowych jest gwarancją, że markiza ładnie skomponuje się z budynkiem i stanie jego integralną częścią.

Markizy koszowe

Markizy koszowe wbrew pozorom nie służą do ochrony wszelkiego rodzaju koszy. W tym przypadku mowa o kształcie, nie zastosowaniu. O ile tradycyjne markizy tarasowe i balkonowe są prostym kuponem materiału, to markiza koszowa posiada coś w rodzaju bocznych ścian, także z tkaniny. Takie rozwiązanie ma być dodatkowym zabezpieczeniem przed bocznym wiatrem. Chroni też przed nawiewaniem opadów atmosferycznych. Markizy koszowe często spotyka się w restauracjach i nad wejściami do sklepów.

Markizy na ogród zimowy

Ogród zimowy charakteryzuje się szklanym pokryciem dachowym. W zimie jest to dość oczywiste, rośliny potrzebują światła, przez okna wpadnie ich za mało. Jednak już od wiosny do jesieni może zachodzić potrzeba chronienia kwiatów przed nadmiernym słońcem i nagrzaniem. Temu właśnie służą markizy na ogród zimowy. Są one montowane bezpośrednio pod szklanym dachem, na specjalnej konstrukcji, która umożliwia ich poziome rozwijanie. Markizy na ogród zimowy są sterowane automatycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read