Strona głównaPORADYCo warto wiedzieć o studiowaniu architektury?

Co warto wiedzieć o studiowaniu architektury?

Architektura to jeden z tych kierunków studiów, który odbierany jest jako prestiżowy i gwarantujący świetne perspektywy na rynku pracy. Nie dziwi więc fakt, że wielu absolwentów zastanawia się nad jego podjęciem. Często jednak mają obawy dotyczące rekrutacji na studia oraz samego ich przebiegu. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o studiach architektury.

Architektura – studia dla wymagających

„Architektura – studia, które dają nam wiele perspektyw i satysfakcjonującą, dobrze płatną pracę” – zewsząd możemy usłyszeć takie opinie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie są one propozycją dla każdego. Musimy bowiem mieć świadomość, że to bardzo wymagający kierunek, na którym nie poradzą sobie osoby pozbawione pierwiastka kreatywności – bez względu na to, czy są humanistami, czy typowymi ścisłowcami. To studia, które wybierać powinny osoby dobrze czujące się zarówno w sferze artystycznej i estetycznej, jak i typowo matematycznej i logicznej.

Jak wygląda rekrutacja?

W zależności od uczelni, rekrutacja na architekturę może przebiegać w różny sposób. Niemniej jednak podstawowym kryterium są zawsze wyniki egzaminu maturalnego z matematyki oraz języka obcego. Osoby, które osiągnęły najlepsze rezultaty, muszą również przejść egzamin, który potwierdzi ich zdolności plastyczne, umiejętność myślenia przestrzennego oraz precyzję.

Jak zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia?

Osoby, które chcą rozpocząć studia na kierunku architektura, powinny odwiedzić okulistę i skontrolować swój stan wzroku. Brak problemów z widzeniem jest bowiem niezwykle ważny w tym zawodzie. Poza tym, warto dobrze przygotować się do egzaminów np. uczestnicząc w kursach rysunku, które często organizowane są przez uczelnie wyższe.

Czego uczą się studenci architektury?

Program studiów architektury jest bardzo rozbudowany i zawiera wiele zagadnień, które student musi przyswoić. W trakcie kolejnych semestrów wykładane są bowiem przedmioty takie jak: historia architektury, projektowanie architektoniczne, budownictwo, materiałoznawstwo czy instalacje budowlane. Studenci poznają również przydatne narzędzia oraz programy komputerowe, którymi mogą wspomagać się w pracy.

Architektura – studia, które dają wiele możliwości

Mimo faktu, że dla wielu architektura to studia, które są trudne i czasochłonne, wciąż nie brakuje osób, które decydują się na wybór tego właśnie kierunku. Jest to uwarunkowane możliwościami zawodowymi, które daje ich ukończenie. Po architekturze możemy podjąć pracę zarówno w dużych korporacjach, małych pracowniach lub też zdecydować się na otworzenie własnej firmy projektowej. Studia te są więc dobrym rozwiązaniem dla osób marzących o prowadzeniu własnego biznesu. Co więcej, jeśli architekt dodatkowo nie ma problemu z porozumiewaniem się w obcym języku, z powodzeniem może szukać klientów również poza granicami kraju. Kreatywne pomysły są bowiem bardzo poszukiwane, a zagraniczny klienci doceniają fakt, że usługi naszych specjalistów mimo wszystko są tańsze niż w Europie Zachodniej.

Podsumowując, studia architektury to dobry pomysł, dzięki któremu możemy zagwarantować sobie szansę na satysfakcjonującą, twórczą i dobrze płatną pracę. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to kierunek, na którym poradzi sobie każdy z nas. Wybierać powinny go osoby kreatywne, twórcze i pomysłowe, które jednak cechuje również dokładność i precyzja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read