Strona głównaBUDOWATop 5 prac budowlanych, które najlepiej wykonać wiosną przy niezbyt wysokich temperaturach

Top 5 prac budowlanych, które najlepiej wykonać wiosną przy niezbyt wysokich temperaturach

Kiedy mijają ostatnie przymrozki i nadchodzi wiosna rozpoczyna się albo wznawia wiele prac budowlanych. Oczywiście jakby się uprzeć można by wiele rzeczy zrobić nawet przy niskiej temperaturze, ale wymaga to mrozoodpornych materiałów i dogrzewania, choć w tym okresie wykonuje się raczej prace wewnątrz. Jednak wiosną to już co innego. Dziś przybliżymy 5 prac budowlanych, które najlepiej wykonać przy niezbyt wysokich wiosennych temperaturach.

Ocieplanie elewacji – czyli wykańczanie nowych i termomodernizacja starych budynków

Przy pracach ociepleniowych nie powinno być wilgotno, a temperatura powinna wynosić pomiędzy 5 a 25 stopni. Amplituda temperatur wiosną oscyluje właśnie w granicach od 5 do 20 stopni, zatem jest to najlepszy czas na takie prace. Dzień jest dłuższy, dlatego prace budowlane także mogą być wykonywane dłużej w ciągu dnia. Elementami ociepleniowymi ścian mogą być: styropian albo wełna mineralna. Dodatkowo stosuje się siatkę zbrojącą. Ważne, by przy takich pracach panowała też odpowiednia wilgotność. Trzeba tu wspomnieć, że duża wilgotność sprzyja równomiernemu twardnieniu zapraw. Niewątpliwie do precyzyjnego wykonania ocieplenia potrzebne będą nie tylko kleje o odpowiednich właściwościach, ale również rusztowania. Dzięki nim praca może odbywać się szybko i sprawnie.

Tynkowanie elewacji – kiedy najlepiej je wykonywać i o czym należy pamiętać?

Oczywiście tynkowanie w zbyt niskiej temperaturze może prowadzić do nieprawidłowego łączenia się zaprawy. Temperatura nie może być niższa niż 5 stopni, ale nie może też być zbyt dużego nasłonecznienia. Praca nie będzie również wykonywana w czasie ulewnych deszczy, zatem potrzebne są umiarkowane warunki pogodowe. Do wyboru jest wiele rodzajów tynków i niektóre z nich mogą być odporne na mikroorganizmy i zagrzybienie, jednak warunkiem jest prawidłowe przeprowadzenie tynkowania, czyli w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Najlepsza temperatura do tynkowania to od 15 do 20 stopni. Jednak gdy słupek rtęci wskaże powyżej 5 stopni pozwoli to już na wykonanie prac. W przypadku tynków mineralnych ich odporność na oddziaływanie atmosferyczne może podnieść wymalowanie. Tu stosuje się farby silikonowe ub krzemianowe.

Wykonywanie posadzek w domu – wylewanie mieszanki betonowej

Wylewki można wykonywać przez cały rok, jeśli mamy do czynienia z budynkiem w stanie zamkniętym, to znaczy posiadającym drzwi i okna, docieplenie i dach. W czasie schnięcia wylewka nie może wymarznąć, dlatego ważne by temperatura była dodatnia. Posadzka powinna schnąć stopniowo, stąd zbyt wysoka temperatura nie jest tutaj wskazana. Dzięki temu wylewka może osiągnąć najlepsze parametry, jeśli chodzi o wytrzymałość. Zatem wiosną, przy niezbyt wysokich temperaturach, warto wykonywać wylewki betonowe.

Wstawianie okien i drzwi – dobre warunki zapewniają szczelność i solidność wykonania

Jeśli wiosną rozpoczęło się budowę murów, to jest to także odpowiedni czas na osiągnięcie stanu surowego zamkniętego. Zatem kolejną pracą jaką warto wykonać wiosną, przy niezbyt wysokich temperaturach jest wstawianie okien i drzwi. Tutaj konieczne jest zastosowanie pianki poliuretanowej, a także taśm paroprzepuszczalnej i paroszczelnej w przypadku tzw. ciepłego montażu. Trzeba pamiętać, że tę pracę można wykonać dopiero po wykończeniu dachu, bo wtedy ma ona sens. Tutaj także przydadzą się rusztowania, bo są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem od podnośników. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie osadzić nie tylko ramy, ale również skrzydła.

Wykończenie dachu – warunki atmosferyczne mają istotne znaczenie

Jak już wspomnieliśmy wykończenie dachu wykonywane jest przed montażem okien i drzwi i tutaj również potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Mają one znaczenie nie tylko dla trwałości wykonania pokrycia dachowego, ale również bezpieczeństwa pracowników na placu budowy. Jeśli chodzi o wykończenie warto zdecydować się na dachówkę ceramiczną, ponieważ w przypadku stwierdzenia uszkodzeń po kilku czy wielu latach nie trzeba wymieniać całego pokrycia dachowego jak w przypadku gontu czy blachodachówki.

Wiosna to najlepszy czas na prace budowlane i warto to wykorzystać, przy zachowaniu odpowiedniej kolejności robót.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read