Strona głównaREMONT5 powodów, dlaczego płytki drewnopodobne są lepszym wyborem niż drewno do wykończenia...

5 powodów, dlaczego płytki drewnopodobne są lepszym wyborem niż drewno do wykończenia podłogi

Zwolennicy tradycyjnego wykończenia podłóg często decydują się na drewniane panele. Jednak takie wykończenie nie jest pozbawione wad. Na szczęście na rynku już jakiś czas temu pojawiły się płytki drewnopodobne do domu, które mogą idealnie imitować dowolną powierzchnię drewnianą, a ponadto przewyższają je pod względem wielu właściwości. Dziś przedstawimy 5 powodów, dlaczego są one lepszym wyborem od drewna.

Po pierwsze: trwałość

Gresy to płytki ceramiczne, które mogą imitować różne materiały, w tym drewno. Od niego odróżnia je niezwykła trwałość. Oczywiście należy pamiętać, że gresy różnią się od siebie poziomem twardości, a tym samym również wytrzymałości na ścieranie. Najtrwalsze są gresy techniczne. Tutaj nie trzeba obawiać się o ich strukturę, nawet w przypadku gdy upadnie na nie cięższy przedmiot. Gresy szkliwione, polerowane czy lapatto są już mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale za to posiadają niski współczynnik ścieralności, a strukturę dwóch ostatnich można wzmocnić poprzez impregnację, która jednak nie jest bardzo czasochłonna. Gresy często wybierane są do wykończenia w budynkach użyteczności publicznej. Biorąc pod uwagę gresy techniczne trudno o trwalszy materiał. Warto wiedzieć, że gres techniczny może mieć także wykończenie imitujące rysunek drewna, a ponadto może być stosowany z powodzeniem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, bez konieczności impregnacji i konkurować z drewnem egzotycznym.

Po drugie: oddawanie i utrzymywanie ciepła bez szkody dla struktury podłogi

Zastosowanie płytek drewnopodobnych pozwala wykończyć podłogę z systemem ogrzewania podłogowego. Takie płytki znacznie lepiej sprawdzają się tu od drewna. Nawet odporne na warunki atmosferyczne drewno egzotyczne nie jest tu szczególnie polecane. Trzeba również wziąć pod uwagę aspekt ekonomiczny. Porównanie wypada znacznie na korzyść płytek drewnopodobnych do domu. Większość gatunków drewna butwieje pod wpływem ciepła, a temperatura może powodować podnoszenie się podłogi i występowanie pęknięć. Tego problemu nie ma w przypadku płytek drewnopodobnych. Warto dodatkowo zauważyć, że równomiernie oddają ciepło, zatem podłoga w żadnym miejscu nie nagrzewa się bardziej niż w innym. Warto podkreślić dodatkowo, że wybór takiego materiału jest dużą zaletą również latem, poza okresem grzewczym, kiedy panują upały. Wtedy chłodne płytki dają uczucie komfortu.

Po trzecie: doskonała izolacja akustyczna

Jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za zastosowaniem płytek drewnopodobnych zamiast drewna jest ich doskonała izolacja akustyczna. Jak wiadomo drewno nieustannie pracuje. Co powoduje charakterystyczny dźwięk. Drewno strzela, skrzypi zatem bezszelestne chodzenie po nim w nocy jest właściwie niemożliwe, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na drewniany parkiet. W przypadku płytek drewnopodobnych chodzenie nie powoduje większego hałasu. Jest to podłoga cicha, dlatego polecana jest choćby do sypialni czy pokoju dziecka.

Po czwarte: wysoka odporność na wilgoć i łatwe czyszczenie

Gres podłogowy jest nienasiąkliwy. Jego nasiąkliwość wynosi poniżej 1%. W związku z tym jego czyszczenie jest łatwe, a podłoga schnie błyskawicznie. Tego samego nie można powiedzieć o drewnie. W dodatku, nawet jeśli jest zaimpregnowane, to trzeba uważać, by przesadnie go nie moczyć. Zatem ze względu na komfort użytkowania zdecydowanie lepiej wybrać płytki drewnopodobne do domu, które dodatkowo dzięki szkliwionej lub matowej powierzchni mogą być antypoślizgowe. Bardziej uważać trzeba w przypadku gresów polerowanych czy lapatto. Jednak nic nie jest w stanie przebić świeżo polakierowanej podłogi drewnianej.

Po piąte: brak konieczności impregnacji

Ostatnim ważnym argumentem jest to, że płytek drewnopodobnych nie trzeba zabezpieczać przed wilgocią impregnatem. Dotyczy to płytek szkliwionych i technicznych. Drewno wymaga impregnacji nawet co kilka lat. Jest to czynność czasochłonna, a w przypadku szczelin i tak z czasem może dostawać się pod drewno wilgoć.

Argumentów dlaczego lepiej wybierać płytki drewnopodobne do domu może być zdecydowanie więcej. Przede wszystkim te o jednorodnej strukturze można stosować również w miejscach, o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka. Montaż płytek jest także znacznie prostszy, a barwę spoin można idealnie dopasować do płytek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read